Darmowy internet LTE dla wszystkich mieszkańców gminy

Ożarowice w woj. śląskim jako pierwsza gmina nie tylko w Polsce, ale na świecie wdrożyła powszechny dostęp do szerokopasmowego internetu w technologii LTE. Mieszkańcy będą chętniej wykorzystywać internet w kontaktach z urzędami, cieszy się Grzegorz Czapla, wójt Ożarowic.

Byli białą plamą na mapie szerokopasmowego internetu

Do niedawna w naszej gminie było kilku operatorów internetowych, natomiast dostęp do szybkiego internetu miało tylko 30 proc. mieszkańców. Można śmiało powiedzieć, że byliśmy częścią białej plamy na mapie w zakresie usług szerokopasmowych. Znając realia i wiedząc, jak długo czeka się na budowę takiej infrastruktury, postanowiliśmy sami, jako gmina, zainwestować w rozbudowę naszej sieci – wyjaśnia Grzegorz Czapla.

Mieszkańcy przekonają się do kontaktów z urzędem przez internet

Wójt Ożarowic ma nadzieję, że dzięki wdrożeniu LTE mieszkańcy chętniej będą wykorzystywać internet do kontaktów z urzędami. Poprawiła się prędkość i jakość dostępu do internetu w gminie. Do tej pory większość mieszkańców korzystała ze znaczniej wolniejszej technologii radiowej, wyjaśnia Czapla.

Internet LTE wkrótce dla wszystkich mieszkańców

Zainstalowane w miejscach publicznych Hot Spoty na razie umożliwiają jedynie dostęp do wybranych stron administracji publicznej. Gmina jest w trakcie procedury w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej, by umożliwić pełny dostęp do sieci. Wójt Grzegorz Czapla zapowiada, że docelowo zasięgiem LTE zostaną objęci wszyscy mieszkańcy gminy Ożarowice.

– Dziś wybudowaliśmy narzędzie na potrzeby obiektów użyteczności publicznej, czyli urzędu gminy, biblioteki, świetlicy, ośrodka kultury, straży pożarnej, szkoły i przedszkola. Kolejnym etapem inwestycji jest dostęp dla mieszkańców Ożarowic do szerokopasmowego internetu – wyjaśnia Grzegorz Czapla. – Jeśli powiedzie się nam i dopełnimy wszystkich wymaganych procedur, już wkrótce pierwszych 100 posesji będzie cieszyło się szybkim Internetem. Pozostałe rodziny będą dołączane sukcesywnie. Wielousługowy charakter infrastruktury w Ożarowicach gwarantuje, że jest ona gotowa do wdrożeń kolejnych aplikacji w przyszłości – np. monitoringu miejskiego czy kontroli urządzeń pomiarowych (np. energii, wody czy gazu).

Wdrożenie projektu kosztowało 3,2 mln zł, z czego 2,7 mln pochodziło z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Dostawcą technologii wybrano chińską firmę Huawei.

Opracowanie: Karol Kozłowski, RPE WKP

Źródło: www.newseria.pl, stan z dnia 3 lipca 2013 r.

Opublikowano: www.samorzad.lex.pl

Data publikacji: 3 lipca 2013 r.