Czy przewodniczący rady gminy, jako zlecający wyjazd, ma obowiązek podpisywania polecenia wyjazdu służbowego dla wójta gminy?

Odpowiedź

Przewodniczący rady gminy nie dokonuje takich czynności. Należy do niego, bowiem jedynie wykonywanie czynności z zakresu nawiązania i rozwiązania stosunku pracy.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych pracodawcą wójta jest urząd gminy. Jednocześnie w art. 8 ust. 2 ustawy o pracownikach samorządowych, ustawodawca rozstrzyga, iż czynności z zakresu prawa pracy wobec wójta (burmistrza, prezydenta miasta), związane z nawiązaniem i rozwiązaniem stosunku pracy, wykonuje przewodniczący rady gminy. Natomiast pozostałe czynności z zakresu prawa pracy w stosunku do wójta (burmistrza, prezydenta miasta) wykonuje wyznaczona przez niego osoba zastępująca lub sekretarz gminy. Wyjątek stanowi wynagrodzenie wójta, które ustala rada gminy, w drodze uchwały.

W związku z powyższym wszelkie czynności, które nie są zależne od nawiązania i rozwiązania stosunku pracy nie będą wykonywane przez przewodniczącego rady gminy, lecz przez określoną osobę zastępującą wyznaczoną przez wójta lub przez sekretarza gminy.

W kwestii zbiorczego rozliczenia delegacji można przyjąć, że takie rozwiązanie jest dopuszczalne. Za takim poglądem opowiedział się Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie w postanowieniu z dnia 10 października 2006 r., (PDP 4211/IN/CIT/26/2006) odpowiadając na pytanie, czy do kosztów uzyskania przychodu można zaliczyć wydatki wynikające z zbiorczego miesięcznego zestawienia delegacji odbytych przez konkretnego pracownika, przedstawionego przez niego pod koniec miesiąca?

Zdaniem tego organu podatkowego: "W sytuacji gdy zbiorcze miesięczne zestawienie delegacji odbytych przez konkretnego pracownika spełniać będzie warunki, o których mowa w art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 z późn. zm.) to tym samym wydatki w ten sposób udokumentowane stanowić będą podstawę uznania za koszt uzyskania przychodu."

Warto jednak zwrócić uwagę, iż zbiorcze rozliczenie pod koniec miesiąca może stać w pewnej kolizji z treścią § 8a ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz. U. Nr 236, poz. 1990 z późn. zm.), który stanowi, że rozliczenie kosztów podróży przez pracownika jest dokonywane w terminie 14 dni od dnia zakończenia podróży.


Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 223, poz. 1458)