Jak powiedział we wtorek w Szczecinie podczas prezentacji kandydatów poseł tej partii Leszek Dobrzyński, "silne listy" PiS to zasługa kandydatów z dużym doświadczeniem zawodowym, samorządowym, ale także osób związanych z działalnością społeczną.

Na listach ugrupowania znaleźli się wieloletni działacze polityczni i społeczni od wielu lat związani z PiS, ale także osoby z Solidarnej Polski, Polski Razem Jarosława Gowina czy stowarzyszenia Republikanie - dodał Dobrzyński.

Z pierwszego miejsca w okręgu pierwszym startuje obecny wiceprzewodniczący sejmiku Kazimierz Drzazga. Wyraził on nadzieję, że w przyszłej kadencji PiS będzie silniejsze i będzie mogło oddziaływać na województwo. Zadeklarował, że ugrupowanie po wyborach "będzie współpracowało ze wszystkimi, którym leży na sercu dobro człowieka i regionu".

Ubiegający się o reelekcję przewodniczący klubu PiS w sejmiku radny Paweł Mucha, który otwiera listę w okręgu piątym przekonywał, że przez blisko osiem lat zarząd województwa z PO i PSL nie poradził sobie z problemami gospodarczymi i wysokim bezrobociem w regionie. Jego zdaniem kandydaci PiS są "świetną szansą" na to, żeby zmienić ten region. "Nigdzie tak bardzo, jak na Pomorzu Zachodnim, tej zmiany nie potrzeba" - dodał.

Wieloletni samorządowiec (b. burmistrz Łobza i b. starosta powiatu łobeskiego), przedsiębiorca Halina Szymańska otwiera listę w okręgu drugim. Jak podkreślała, w sejmiku postawi na rozwój gospodarczy i będzie szukała wyjścia dla ludzi, którzy przez brak pracy znaleźli się w trudnej sytuacji.

Z listy PiS ze Szczecina wystartuje też Krzysztof Zaremba (poseł Platformy Obywatelskiej w latach 2001–2007, przez następne dwa lata senator PO, w 2009 r. rozstał się z tą partią i związał z PiS, do którego wstąpił w 2011 r.).

Polskę Razem na liście PiS do sejmiku będą reprezentować ekonomista Adam Szczodry i prawnik Igor Frydrykiewicz.

Inni kandydaci to m.in.: Joanna Jonczek (dr ekonomii, nauczyciel akademicki, w tegorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego startowała bez powodzenia z listy Komitetu Wyborczego Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego); Arkadiusz Bielennik (lekarz pediatra, b. wicedyrektor szpitala powiatowego w Goleniowie); Jolanta Kawszyn (dyr. Centrum Obsługi Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Stargardzie Szczecińskim).

O reelekcję nie będą się ubiegać dwaj obecni radni PiS w sejmiku: Piotr Głod i Andrzej Subocz.

We wtorek zaprezentowano kandydatów PiS z trzech okręgów wyborczych w Zachodniopomorskiem.

W zachodniopomorskim sejmiku zasiada 16 radnych PO, trzech PSL, sześciu SLD, czterech PiS i jeden radny niezrzeszony. (PAP)