Jak poinformował w czwartek dziennikarzy prezes Alstom Konstal Radosław Banach, otwarcie nowej hali spawalniczo-montażowej oraz lakierni podwoi moce produkcyjne chorzowskiego zakładu. "Inwestycja umożliwi zwiększenie zdolności produkcyjnych dotyczących malowania pudeł pociągów (chodzi o stalowe skorupy wagonów - PAP) z 20 do 40 sztuk miesięcznie, a w przypadku produkcji pudeł z 20 do 40-50 sztuk miesięcznie" - wyjaśnił prezes.

Prezydent Chorzowa Andrzej Kotala powiedział podczas uroczystego otwarcia hal, że rozbudowa zakładu Alstom Konstal to dobra informacja dla miasta. Dodał, że w mieście mimo kryzysu powstają nowe miejsca pracy - będzie też rosła produkcja.

W chorzowskiej fabryce produkowane są m.in. pociągi dla metra w Amsterdamie i Budapeszcie.

Jak poinformował dziennikarzy prezes Banach, w ciągu kilku miesięcy ma ruszyć w Chorzowie produkcja pociągów dla włoskich kolei. Alstom ma dostarczyć Włochom 70 pociągów, z czego większość ma powstać w śląskiej fabryce.

"To tak duże zamówienie, że będziemy musieli stale modernizować zakład, by temu sprostać. Ale dzięki temu Alstom Konstal zwiększy zatrudnienie w Chorzowie z ok. 900 osób do 1100 osób w 2014 roku" - powiedział prezes.

Alstom Konstal to jedna z 30 fabryk taboru szynowego, które należą do grupy Alstom. Niemal cała produkcja zakładu jest przeznaczana na eksport. W latach 1997-2012 Alstom zainwestował w Chorzowie ponad 267 mln zł. (PAP)

her/ mick/ amac/