Wydział prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformował, że analizując sprawę, wzięto pod uwagę wątpliwości zasygnalizowane w wystąpieniu radnych gminy Chełmiec dotyczące przeprowadzonych konsultacji.

„Ponieważ nie zostały one wyjaśnione, MSWiA podtrzymało stanowisko przesunięcia terminu wejścia w życie zmiany dotyczącej nadania statusu miasta. Pozwoli to wszystkim zainteresowanym na ponowną analizę tej kwestii, w tym na kolejne konsultacje z mieszkańcami” - podkreślono.

Pierwotnie, zgodnie z rządowym rozporządzeniem z 24 lipca tego roku, Chełmiec, który sąsiaduje z Nowym Sączem, od 1 stycznia 2018 r. miał zyskać status miasta. Jego obszar miał objąć 564 hektary.

Wójt gminy Chełmiec Bernard Stawiarski w oświadczeniu przedstawionym na konferencji prasowej stwierdził, że przyjęcie przez rząd rozporządzenia MSWiA przesuwającego o rok termin zmiany statusu tej miejscowości, „będzie jawnym pogwałceniem przepisów prawa i Konstytucji RP". "Jest również sprzeczne z ideologią, jaka przyświeca partii rządzącej Prawu i Sprawiedliwości" - dodał.

Według niego rozporządzenie to "było od samego początku przepychane przez MSWiA w trybie bardzo pilnym, po cichu i w pełnej konspiracji”.

Władze podsądeckiego Chełmca poczyniły już przygotowania do przyjęcia praw miejskich od 1 stycznia 2018 r. Wydarzenie to miało być świętowane za kilka dni podczas hucznego Sylwestra z udziałem gwiazd, m.in. Kamila Bednarka i Marcina Dańca. Rozpoczęła się też budowa miejskiego rynku, który ma być gotowy w listopadzie przyszłego roku.

Główny miejski gmach będzie się mieścił pod adresem Rynek 1, w centrum przyszłego miasta, pomiędzy szkołą podstawową i kompleksem basenów. Nowy obiekt pomieści m.in. obserwatorium astronomiczne z salą multimedialno - edukacyjną, salę kinowo - widowiskową, recepcję wraz z salą wystawienniczą. W 3-piętrowym budynku znajdzie się też restauracja, bar, kręgielnia oraz hotel. Zaplanowano także zagospodarowanie terenu wokół obiektów sportowo-rekreacyjnych.

Pomiędzy budynkiem Rynek 1 a Aqua Centrum w Chełmcu powstanie wielofunkcyjny plac publiczny spełniający funkcje przyszłego rynku miejskiego. Nawierzchnia placu wykonana zostanie z kostki brukowej. W sezonie letnim dzięki dyszom podposadzkowym wytwarzana będzie mgiełka wodna, podświetlana kolorowymi lampkami LED.Ponadto w centralnym punkcie usadowiona zostanie 5-tonowa granitowa kula, którą będzie można obracać ruchem ręki. Na nowym rynku pojawią się ławki, kosze na śmieci, donice na zieleń ozdobną oraz oświetlenie.

Wartość inwestycji wynosi blisko 16,9 mln zł. Władze Chełmca starają się o pozyskanie funduszy unijnych w wysokości 5,1 mln na realizację tego przedsięwzięcia ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.

Gmina Chełmiec położona jest w północnej części powiatu nowosądeckiego w województwie małopolskim. W jej skład wchodzi 27 miejscowości. Z liczbą mieszkańców przekraczającą 28 tysięcy jest ona obecnie najludniejszą gminą wiejską w Polsce. W samym Chełmcu mieszka około 3,5 tys. osób.(PAP)

autor: Rafał Grzyb

rgr/ par/