Agenci CBA ujawnili zmowę przetargową przy zakupie systemów pomiarów meteorologicznych dla lotnisk cywilnych.

Wrocławscy funkcjonariusze CBA prowadzą śledztwo dotyczące nielegalnych działań przy przetargu na zaprojektowanie, dostawę, montaż i uruchomienie systemów pomiarów meteorologicznych AWOS na lotniskach w Katowicach, Krakowie, Wrocławiu, Rzeszowie, Łodzi, Szczecinie i Gdańsku.

Zarzuty udaremniania i utrudniania przetargu w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez zagraniczną firmę usłyszał dr hab. Mieczysław O. były dyrektor Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Działał tym samym na szkodę Skarbu Państwa.

Wg ustaleń agentów CBA dyrektor O. złożył fałszywe oświadczenie - zataił swoje powiązania i zaangażowanie na rzecz jednego z oferentów – polskiego konsorcjum i zagranicznego podmiotu udostępniającego swoje zasoby w tym wielomilionowym przetargu.

Wcześniej zarzuty zmowy przetargowej usłyszał Przewodniczący Rady Naukowej IMGW prof. dr hab. Janusz Z. i dr Rafał B. zastępca dyrektora IMGW. Dokumentacja i zebrane dowody wskazują, że w IMGW tak skonstruowano przetarg, aby wygrał ich faworyt.

Ustaleń dokonano w śledztwie prowadzonym przez Delegaturę CBA we Wrocławiu pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce.

Systemy AWOS (Automated Weather Observation System) służą osłonie meteorologicznej lotnisk.

Źródło: komunikat Centralnego Biura Antykorupcyjnego