Sekretarz miasta Zamość Karol Garbula poinformował w piątek PAP, że wniosek CBA wpłynął w tym tygodniu do przewodniczącego rady miasta. Trafi on do radnych, którzy będą decydować o ewentualnym wygaśnięciu mandatu prezydenta Zamoyskiego.
Kontrola CBA dotyczyła oświadczeń majątkowych prezydenta Zamościa z lat 2010-13. Jak mówił Garbula, z wniosku CBA wynika, że Zamoyski złamał przepisy ustawy antykorupcyjnej, ponieważ posiada za dużo ziemi. W swoich oświadczeniach majątkowych Zamoyski podał, że jest właścicielem gospodarstwa rolnego o powierzchni ponad 462 ha.
Ustawa o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne pozwala prowadzić działalność w rolnictwie, ale w zakresie gospodarstwa rodzinnego.
Według CBA gospodarstwo Zamoyskiego o powierzchni powyżej 462 ha nie jest już gospodarstwem rodzinnym, które ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego definiuje jako takie, gdzie łączna powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 300 ha.
Garbula powiedział, że Zamoyski złożył wyjaśnienia w CBA i będzie też składał wyjaśnienia radnym miasta. "Prezydent Zamoyski oświadczenia majątkowe, w których podaje taką wielkość gospodarstwa, składa od wielu lat. Do tej pory nie było to kwestionowane” - zaznaczył Garbula.
Zamoyski jest nieprzerwanie prezydentem Zamościa od 2002 r. Wcześniej pełnił tę funkcję w latach 1990-92. Jest synem ostatniego ordynata Jana Zamoyskiego i potomkiem założyciela tego miasta.




![Konkurs, czyli przyrzeczenie publiczne, jako instytucja Prawa zamówień publicznych [PRZEDSPRZEDAŻ]](/gfx/prawopl/_thumbs/produkty_foto/83350/978-83-8438-120-5_,mn6D62SdolTgn7bKqdfXjIVm.jpg)
![Meritum. Postępowanie administracyjne, egzekucyjne i sądowoadministracyjne [PRZEDSPRZEDAŻ]](/gfx/prawopl/_thumbs/produkty_foto/83271/978-83-8438-080-2_,mn6D62SdolTgn7bKqdfXjIVm.jpg)




![Zamówienia publiczne w jednostkach samorządowych. Nowe zasady, procedury i dokumentacja [PRZEDSPRZEDAŻ]](/gfx/prawopl/_thumbs/produkty_foto/83347/978-83-8438-157-1_,mn6D62SdolTgn7bKqdfXjIVm.jpg)