Przygodzka - która stoi na czele specjalnego zespołu na rzecz przeciwdziałania rasizmowi, ksenofobii i nietolerancji na tle rasowym czy wyznaniowym w mieście - zaznaczyła, że program będzie wieloletni. Wyjaśniała, że diagnoza, która poprzedzi przygotowywany program jest potrzebna po to, by poznać skalę problemu, wskazać jego źródła, a także środowisko, którego dotyczy. Na tej podstawie mają być wypracowane kierunkowe działania do określonych grup społecznych.

Zarys programu jest gotowy, w sierpniu ma być poddany konsultacjom społecznym. Na razie szczegółów planowanych działań nie podano.

Przygodzka podkreśliła też, że wiele organizacji i instytucji w mieście od dawna prowadzi działania na rzecz tolerancji i ma je w swoich celach statutowych.

Jedną z takich placówek działających na rzecz tolerancji jest Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku, gdzie w czwartek odbyła się konferencja prasowa z udziałem wiceprezydent. Prezentowano realizowany od 2010 roku projekt edukacyjny dla uczniów "Religie Podlasia". To warsztaty, w trakcie których młodzież poznają inne wyznania, najważniejsze elementy tych religii. W warsztatach wzięło do tej pory udział około dwóch tysięcy uczestników - poinformowała Anna Talarczyk z Centrum Zamenhofa. W czwartek elementy warsztatów zaprezentowano dziennikarzom i urzędnikom.

Na początku lipca pracownicy Centrum zaprezentują "Religie Podlasia" w Gruzji, na zaproszenie Ambasady RP. Centrum imienia Zamenhofa przygotowuje się również do przeprowadzenia we wrześniu warsztatów dla gimnazjalistów pod hasłem "Tolerancja jest ok". Przewidziano m.in. dyskusje i prezentacje propagujące ideę tolerancji wśród nastolatków.

W Białymstoku od jakiegoś czasu dochodzi do różnych wydarzeń o charakterze rasistowskim. Kilka tygodni temu nieustaleni sprawcy podpalili mieszkanie, do którego do swojej polskiej rodziny przyjechał Hindus. Wcześniej miały miejsce podpalenia mieszkań rodzin czeczeńskich czy rodziny polsko-pakistańskiej. Była też próba podpalenia Domu Kultury Muzułmańskiej; w mieście malowane są swastyki. Różne środowiska zarzucają organom ścigania brak efektów w ustalaniu sprawców tych zdarzeń.

Organizowane są różne akcje społeczne, by przeciwdziałać aktom nietolerancji; w niedzielę w Białymstoku odbędzie się koncert na rzecz tolerancji, który jest inicjatywą radnych miejskich.