W poniedziałek na konferencji prasowej prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski zainaugurował tegoroczną kampanię "Niech 1 proc. zostanie w Białymstoku".

Zaapelował do mieszkańców o przekazanie 1 proc. podatku właśnie białostockim organizacjom pożytku publicznego. "Nic to nie kosztuje, poza wpisaniem do odpowiedniego formularza PIT KRS-u (numeru organizacji w Krajowym Rejestrze Sądowym - PAP)" - mówił prezydent.

Podkreślił, że są to bardzo ważne pieniądze dla organizacji pozarządowych. "Chcemy, żeby każda złotówka trafiła w ręce potrzebujących" - dodał. Dlatego - jak mówił - warto wesprzeć organizacje, które działają na rzecz białostoczan i Białegostoku.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele organizacji charytatywnych z Białegostoku, które w ubiegłym roku otrzymały największe wsparcie z 1 proc. podatku. W pierwszej piątce znalazły się: Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie "Droga", Caritas Archidiecezji Białostockiej, Towarzystwo Przyjaciół Chorych "Hospicjum", Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom z Porażeniem Mózgowym "Jasny Cel" oraz Fundacja "Pomóż Im".

Jak mówił prezes stowarzyszenia "Jasny Cel" Jacek Reszuta, w ubiegłym roku z 1. proc. podatku na konto organizacji wpłynęło 155 tys. zł, dzięki czemu udało się wyremontować pomieszczenia, w których przebywają ich podopieczni.

Stowarzyszenie "Droga" otrzymało w ubiegłym roku ponad 400 tys. zł. Jak mówił szef "Drogi", werbista o. Edward Konkol, te pieniądze przeznaczane są przede wszystkim na projekt "Odzyskaj dziecko", czyli pomoc dzieciom z domów dziecka do powrotu do rodzinnych domów. Dodał, że to też pomoc dla każdego białostoczanina, który z różnych powodów potrzebuje wsparcia.
Natomiast Caritas Archidiecezji Białostockiej uzyskane w ubiegłym roku pieniądze z 1 proc. podatku (w sumie ponad 160 tys. zł) przeznaczyło na ośrodek "Metanoia" w Czarnej Białostockiej, w którym leczy się uzależniona młodzież. Jak mówił prezes białostockiej Caritas ks. Adam Kozikowski, to bardzo ważne wsparcie, dzięki któremu są w stanie pomagać młodym ludziom w powrocie do społeczeństwa.

Tegoroczną kampanię przekazania 1 proc. białostockim organizacjom promuje klip, który powstał w ubiegłym roku, oraz plakaty "Niech 1 proc. zostanie w Białymstoku".

W Białymstoku działa ponad 100 organizacji pożytku publicznego, którym można przekazać 1 proc. podatku. (PAP)