Poprzednia dyrektor BPN-T dr Jolanta Koszelew złożyła wcześniej rezygnację ze stanowiska z powodu zagranicznego wyjazdu naukowego. Kierowała jednostką od początków jej powołania w lipcu 2011 r.

Do końca listopada obowiązki dyrektora parku pełni Anna Daszuta-Zalewska, która pracowała wcześniej na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku, gdzie zajmowała się m.in. komercjalizacją badań naukowych i pozyskiwaniem funduszy europejskich.

Białostocki Park Naukowo-Technologiczny jest jedną z największych inwestycji realizowanych przez władze Białegostoku z wykorzystaniem funduszy unijnych. Opóźnia się zakończenie budowy obiektów parku. Budynki nie przeszły dotychczas odbioru technicznego. Wykonawca już kilkakrotnie zgłaszał gotowość do odbioru, ale miasto wciąż dostrzega braki w tym zakresie.

Urszula Boublej z biura prasowego prezydenta miasta powiedziała w czwartek PAP, że miasto czeka na ponowne zgłoszenie budynków do odbioru, ale "doświadczenie pokazuje", że nie wiadomo, jak to będzie wyglądać, dlatego nie planuje się terminów otwarcia BPN-T, a miasto koncentruje się na odbiorze technicznym obiektów.

Termin zakończenia budowy był już kilkakrotnie przekładany. Od maja 2013 r. miasto nalicza wykonawcy kary za opóźnienia przewidziane i określone umową. Dotychczas wynoszą one ponad 13,7 mln zł - poinformowała Boublej.

Białostocki Park Naukowo-Technologiczny mieścić się będzie w dwóch budynkach: inkubatorze technologicznym i centrum technologicznym. Prowadzono już wcześniej nabory firm. Przygotowano też 23 ha gruntów dla inwestorów. W czwartek miasto otworzyło oferty w przetargu na sprzedaż pierwszej działki o powierzchni ponad 1,6 ha. Cena wywoławcza działki to ponad 2,5 mln zł netto. Boublej powiedziała, że trwa analiza ofert; komisja ma na to 3 dni i dopóki ocena się nie zakończy, nie będą udzielane informacje na ten temat.

Na działkach inwestycyjnych wokół Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego mogą się lokować przedsięwzięcia produkcyjne i usługowe o charakterze innowacyjnym. Zgodnie z wymogami przetargu, firma musi mieć ocenę stopnia innowacyjności swojego pomysłu wydaną przez specjalną komisję oceniającą przy Parku. Tylko takie mogły brać udział w przetargu.

Wartość projektu dotyczącego powstania BPN-T to 167,5 mln zł, z czego 120 mln zł to dotacja z UE z programu Rozwój Polski Wschodniej.