Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.


Czy wójt powinien wydać decyzję o odmowie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla instalacji do odzysku odpadów, w przypadku gdy RDOŚ wydał postanowienie o odmowie uzgodnienia warunków realizacji przedsięwzięcia?

W uzasadnieniu swojego postanowienia RDOŚ stwierdził, że wniosek o wydanie decyzji dotyczy istniejącego już zakładu, w którym prowadzona jest działalność polegająca na odzysku odpadów niebezpiecznych.

Z przedłożonych informacji wynika, że inwestor nie zamierza zmieniać profilu działalności. RDOŚ stwierdził, że przepisy nie pozwalają na ocenę skutków oddziaływania istniejących i użytkowanych obiektów. Nadmieniamy, że PPIS uzgodnił pozytywnie warunki realizacji ww. przedsięwzięcia.


Odpowiedź:

W przedstawionym w pytaniu przypadku organ powinien odmówić wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.


Uzasadnienie:

Uzgodnienie, którym mowa w art. 77 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1235) - dalej u.o.o.ś., jest wiążące dla organu wydającego decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach (por.: art. 80 ust. 1 pkt 1 u.o.o.ś.). Odmowa uzgodnienia jest przesłanką odmowy wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (por.: wyrok WSA z dnia 14 czerwca 2013 r., II SA/Łd 285/13, LEX nr 1333585).

W kontekście przedmiotu postępowania i treści odmowy uzgodnienia dodatkowo wspomnieć należy, że zgodnie z wyrokiem NSA z dnia 23 czerwca 2014 r., II OSK 3128/13, LEX nr 1519367, dla przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko do wniosku o wydanie zezwolenia na przetwarzanie odpadów należy dołączyć decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, nawet jeżeli wniosek dotyczy przetwarzania odpadów w istniejącej już instalacji, a przetwarzanie to odbywałoby się w sposób dotychczasowy i nie łączyłoby się z zamierzeniem budowlanym lub inną ingerencją w środowisko polegającą na przekształceniu lub zmianie sposobu wykorzystania terenu.

Zgodnie z art. 77 ust. 7 u.o.o.ś., na postanowienie uzgadniające RDOŚ nie przysługuje zażalenie, jego zasadność będzie mogła być więc ew. podważona dopiero w odwołaniu od decyzji - por.: art. 142 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 267, z późn. zm.).

Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.