Według rzeczniczki wojewody warmińsko-mazurskiego Edyty Wrotek za 300 tys. zł sfinansowanych zostanie kilkadziesiąt projektów edukacyjnych, kulturalnych i socjalnych, służących integracji społeczności romskiej. Kolejne 46 tys. zł przeznaczono na wyprawki szkolne dla romskich dzieci.

O dotacje ubiegały się głównie urzędy gmin, ośrodki pomocy społecznej, szkoły i stowarzyszenia. Większość środków trafi do tych miast, gdzie mieszka najwięcej Romów - do Olsztyna, Ostródy, Elbląga, Ełku i Nowego Miasta Lubawskiego.

W ramach tegorocznych projektów dofinansowane zostaną remonty mieszkań i badania lekarskie podczas tzw. białych niedziel. Wsparcie otrzymają także integracyjne świetlice dla Romów oraz świetlica szkolna w Ełku, prowadzona przez stowarzyszenie Dżi Romano. Jeden z projektów zakłada zorganizowanie pracy animatorów ulicznych społeczności romskiej.

Pieniądze rozdzielone przez wojewodę pochodzą z rządowego Programu na Rzecz Społeczności Romskiej w Polsce, w którym Warmia i Mazury uczestniczą od 2004 r.

Służby wojewody szacują, że na Warmii i Mazurach mieszka ponad tysiąc Romów, z czego blisko 300 w Olsztynie. 

mbo/ bos/ gma/