Jak zaznaczył marszałek województwa Jacek Krupa, Medale Honorowe są nadawane raz do roku przez sejmik regionu osobom i instytucjom, które w szczególny sposób przyczyniły się do rozwoju Małopolski. „Medal Honorowy jest najwyższym odznaczeniem przyznawanym przez nasze województwo” - podkreślił.

Za przyznaniem medali głosowało 22 radnych; jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Zwykle komisja, na czele której stoi marszałek województwa, przyznaje jeden medal złoty, a także po kilka medali srebrnych i brązowych. W tym roku wręczenie odznaczeń odbędzie się 11 czerwca podczas Święta Małopolski na zamku w Nowym Wiśniczu.

Srebrne medale otrzymają: wybitna kardiolog prof. Kalina Kawecka-Jaszcz, kluby sportowe KS Cracovia i TS Wisła Kraków oraz PWST w Krakowie.

Brązowymi medalami uhonorowani zostaną: Klub Jagielloński, Małopolskie Stowarzyszenie Sołtysów, Ochotnicza Straż Pożarna w Miechowie, Stowarzyszenie Artystów i Sympatyków Piwnicy pod Baranami – Kabaret Piwnica pod Baranami, a także pojedyncze osoby: wieloletni przewodnik górski Adam Mazuga, popularyzator pieszych wędrówek po Beskidzie Wyspowym Czesław Szynalik i przedsiębiorca Wiesław Wojas.

Radni z klubu PiS zgłaszali wątpliwości związane z tym, że wszystkie proponowane kandydatury przyjmowane są w jednym głosowaniu. „Chodzi o przekonstruowanie regulaminu tego bardzo ważnego wyróżnienia, aby sejmik województwa mógł głosować pojedynczo wszystkie kandydatury. Mogą bowiem pojawiać się kontrowersje wokół kandydatur” - zaznaczył przewodniczący klubu PiS Witold Kozłowski.

Medale Honorowe za zasługi dla Małopolski wręczane są od 2011 r. Do tej pory złote medale otrzymali: kard. Franciszek Macharski, Marek Nawara (pierwszy marszałek woj. małopolskiego – pośmiertnie), kard. Stanisław Dziwisz, Wisława Szymborska, Krzysztof Penderecki, Uniwersytet Jagielloński, Królewska Katedra na Wawelu - Kapituła Metropolitalna na Wawelu, Marcin Pawlak (członek zarządu woj. małopolskiego i długoletni burmistrz Dobczyc – pośmiertnie). (PAP)