Orzeczenie zostało wydane we wtorek 13 listopada br. w odpowiedzi na pytanie sądu z Holandii, a sprawa dotyczy stworzonego w 2007 r. przez sprzedawcę z Holandii jarzyn i świeżych produktów sera do smarowania z dodatkiem śmietany i ziół "Heksenkaas". Obecnie prawa własności intelektualnej tego produktu przysługują spółce Levola.

W 2014 r. inna firma, Smilde, zaczęła wytwarzać dla sieci supermarketów holenderskich bardzo podobny produkt, jednak pod inną nazwą "Witte Wievenkaas". Levola uznała, że to naruszenie jej praw autorskich do smaku i wystąpiła do sądów o nakaz zaprzestania wytwarzania i sprzedaż tego produktu przez konkurencję. Spółka twierdzi, że smak "Heksenkaas" to "utwór chroniony prawem autorskim", a smak "Witte Wievenkaas" stanowi zwielokrotnienie tego "utworu".

 


Sąd apelacyjny w Arnhem-Leeuwarden, który rozpatrywał tę sprawę zwrócił się do Trybunału UE z pytaniem, czy smak produktu spożywczego może korzystać z ochrony na podstawie dyrektywy o prawie autorskim. TSUE stwierdził, że smak produktu spożywczego mógłby być chroniony prawem autorskim na podstawie tej dyrektywy tylko wówczas, gdyby taki smak można było zakwalifikować jako "utwór".

Zdaniem Trybunału pojęcie "utworu", do którego odnosi się unijna dyrektywa, "wiąże się bezwzględnie ze sposobem wyrażenia przedmiotu ochrony prawnoautorskiej". - Przedmiot ten musi być możliwy do zidentyfikowania z wystarczającym stopniem precyzji i obiektywności, a w przypadku smaku produktu spożywczego nie można mówić "o możliwości dokonania precyzyjnej i obiektywnej identyfikacji" - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości UE. Tym samym TSUE podzieliło pogląd rzecznika generalnego wyrazony w lipcu br.

Warto przeczytaćTSUE: Pracownik nie może stracić urlopu tylko dlatego, że nie złożył wniosku