Te deklaracje to wygłoszone zostały po zorganizowanym w poniedziałek spotkaniu zastępcy szefa Kancelarii Prezydenta RP Pawła Muchy z szefem podkomisji frankowej Tadeuszem Cymańskim (PiS) oraz szefem Stałego Komitetu Rady Ministrów Jackiem Sasinem. Rozmowa dotyczyła dalszego losu ustaw frankowych.
- Ustalono, że w ciągu stycznia odbędzie się posiedzenie podkomisji, która zajmuje się tymi projektami i w niedługim czasie, podkomisja przedstawi komisji sejmowej już wypracowane stanowisko, więc miejmy nadzieję, że gdzieś na wiosnę, te projekty znajdą się na agendzie Sejmu - powiedział Błażej Spychalski, pytany w radiu TOK FM o efekty spotkania.

Czytaj: Sejm: specjalna podkomisja zajmie się prezydenckim projektem ustawy o wsparciu dla frankowiczów>>


Według rzecznika prezydent „jest otwarty” na zmiany w projektach jego autorstwa, gdyby w toku prac legislacyjnych ich wprowadzenie okazało się konieczne, ale Andrzej Duda nie jest zadowolony z tempa, w jakim obecnie parlament pracuje nad projektami mającymi pomóc frankowiczom.

Sprawdź: Prawo bankowe>>

W Sejmie są cztery projekty ustaw dotyczące frankowiczów, nad którymi pracuje, ale niezbyt intensywnie, podkomisja kierowana przez Cymańskiego. Ma ona pracować przede wszystkim nad ostatnim projektem prezydenckim, bo to jedyny projekt, jak wielokrotnie wskazywał Cymański, wobec którego pozytywną opinię wyraził rząd. - Być może prace podkomisji nie zakończą się na jednym posiedzeniu. Jest wola kontynuowania prac nad projektem i zgoda co do potrzeby uchwalenia zmian. Niewykluczone, że zostaną złożone i przyjęte poselskie poprawki, które jednak nie naruszają konstrukcji ustawy - powiedział Cymański. Nie sprecyzował jednak czyja to jest wola i na ile konsekwentnie może ona być realizowana.