Czytaj: Brexit później i wybory do PE w Wlk. Brytanii>>

Podsumowując stan przygotowań do opuszczenia przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej KE przypomniała, że w przypadku bezumownego brexitu stanie się ona państwem trzecim bez żadnych uzgodnień przejściowych. - Od tej chwili całe unijne prawo przestanie obowiązywać w odniesieniu do tego kraju. Nie będzie okresu przejściowego, który przewidziano w umowie o wyjściu. Spowoduje to znaczne zakłócenia dla obywateli i przedsiębiorstw - czytamy w zaleceniach. 

Komisja podkreśla, że chociaż bezumowne wyjście spowoduje zakłócenia i nie jest pożądane, to Unia jest na nie w pełni przygotowana. - To nie jest wynik, którego chcemy, ale się go nie boimy. Jesteśmy przygotowani - powiedział na konferencji prasowej na kilka godzin przed rozpoczęciem nadzwyczajnego szczytu ws. brexitu rzecznik Komisji Europejskiej Margaritis Schinas

Wskazówki dla państw członkowskich dotyczą pięciu obszarów. Chodzi o prawa pobytu i prawa do zabezpieczenia społecznego przysługujące obywatelom; ochronę danych; produkty lecznicze i wyroby medyczne; współpracę policyjną i sądową w sprawach karnych oraz rybołówstwo.
- Celem tych wskazówek jest zapewnienie płynnego praktycznego wdrożenia unijnych i krajowych działań awaryjnych dotyczących brexitu, jeśli Zjednoczone Królestwo miałoby opuścić UE bez porozumienia 12 kwietnia lub później - powiedział rzecznik KE.