Raport z badań ogłoszony został w czwartek w związku z przypadającym tego dnia Międzynarodowym Dniem Walki z Dyskryminacją Rasową.

Z odpowiedzi na zadane w sondażu pytania dotyczące  świadomości prawnej w zakresie równego traktowania, najczęstszym dostrzeganym powodem dyskryminacji w Polsce jest pochodzenie etniczne i narodowość. Na tę przesłankę w 2018 r. wskazało aż 49 proc. badanych i wskaźnik ten w ostatnim czasie istotnie się zwiększył: w 2016 r. na tę przesłankę podawało 44 proc.  proc., w 2015 r. – 35 proc. ankietowanych.
Aż 76 proc. respondentów uznało zachowanie polegające na „zwyzywaniu osoby ciemnoskórej w tramwaju” za przejaw dyskryminacji, ale tylko połowa (46 proc.) była świadoma faktu, że zachowanie to jest zakazane przez prawo.

Czytaj: Komitet ONZ: rasizm nadal w Polsce obecny>>
 

Narażeni czarnoskórzy i Ukraińcy

Autorzy raportu podkreślają, że szczególnym przejawem dyskryminacji i uprzedzeń są przestępstwa motywowane nienawiścią. Z badania wynika, że 

  •     aż 43% osób z Afryki Subsaharyjskiej,
  •     18,5 % obywateli Ukrainy
  •     i 8 % mieszkających w Polsce wyznawców Islamu

mogło doświadczyć przestępstwa z nienawiści. Tylko 5 proc. takich czynów zostało zgłoszonych policji.

Zobacz w LEX: Zakaz dyskryminacji w stosunkach pracy >

 


Lepiej ukrywać język i kolor skóry

Z analizy odpowiedzi uczestników badania wynika, że wskutek doświadczonej agresji, fizycznej lub werbalnej, lub w obawie przed dyskryminacją członkowie narażonych społeczności zmieniają swoje nawyki życia codziennego. Dotyczy to 46 proc. pokrzywdzonych wywodzących się z krajów Afryki Subsaharyjskiej, które w miejscach publicznych próbują ukrywać kolor skóry (nosząc koszule z długimi rękawami nawet latem) czy 59 proc. Ukraińców, unikających rozmawiania w swoim języku.

Zobacz w LEX: Zasada równego wynagradzania >

- Zebrane dane wyraźnie wskazują na potrzebę intensywnych działań nakierowanych na upowszechnienie wiedzy na temat zjawiska dyskryminacji, jej przejawów, dostępnych środków przeciwdziałania i przewidzianych przez prawo sankcji - czytamy w komentarzu do raportu.

Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową został ustanowiony przez ONZ na pamiątkę wydarzeń z 21 marca 1960 r., kiedy południowoafrykańska policja otworzyła ogień do uczestników pokojowej manifestacji w Sharpeville, w Południowej Afryce, zabijając 69 osób. Sześć lat później Zgromadzenie Ogólne NZ wezwało społeczność międzynarodową do podwojenia wysiłków na rzecz wyeliminowania wszelkich form dyskryminacji rasowej.