Zmieniane rozporządzenie reguluje m.in. warunki, sposób i tryb przeprowadzania testu umiejętności wobec obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, którzy nabyli w tych państwach, poza granicami Polski, kwalifikacje do wykonywania zawodu doradcy podatkowego i ubiegają się o uznanie kwalifikacji w zakresie zawodu doradcy podatkowego w Rzeczypospolitej Polskiej.
Zaprojektowane zmiany mają charakter porządkowy, dotyczą przede wszystkim technicznego aspektu organizacji i przeprowadzania testu umiejętności. Głównym ich zadaniem jest dostosowanie obecnie obowiązującego rozporządzenia do unormowań dotyczących przeprowadzania egzaminu na doradcę podatkowego.
Z uwagi na fakt, że obecnie w art. 20 ustawy o doradztwie podatkowym wskazano 12 dziedzin tematycznych, które podlegają sprawdzeniu na egzaminie na doradcę podatkowego, natomiast liczba pytań na części pisemnej egzaminu na doradcę podatkowego nie może przekroczyć 100, proponuje się wprowadzenie w zmienianym rozporządzeniu takiej samej regulacji. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której osoba przystępująca do testu umiejętności zdawałaby test składający się z większej liczby pytań niż osoba zdająca egzamin na doradcę podatkowego. Analogiczne rozwiązanie proponuje się wprowadzić na części ustnej testu umiejętności. Liczba pytań w zestawie pytań z części ustnej testu umiejętności nie będzie mogła przekroczyć 10 pytań (tyle samo jest na egzaminie na doradcę podatkowego).
W zaprojektowanej regulacji zaproponowano, aby osoby przystępujące do testu umiejętności – tak jak osoby przystępujące do egzaminu na doradcę podatkowego – mogły korzystać przy przygotowywaniu w trakcie części pisemnej testu wystąpienia w imieniu klienta do organu podatkowego lub sądu, wyłącznie z przepisów prawa ogłoszonych w dziennikach urzędowych lub zawartych w zbiorach przepisów bez komentarzy. Obecnie obowiązujące przepisy nie precyzują z jakiego rodzaju aktów normatywnych może korzystać osoba przystępująca do testu umiejętności.

Artykuł pochodzi z serwisu #remove_this_link

Źródło: www.mf.gov.pl, stan z dnia 6 września 2011 r.