W uzasadnieniu do opublikowanego na stronie internetowej resortu projektu przypomina się, że obecnie zakres zwolnień od ewidencji przy zastosowaniu kas został wyznaczony rozporządzeniem Ministra Finansów z 23 grudnia 2009 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. Nr 224, poz. 1797). Zgodnie z tym rozporządzeniem zwolnienia te co do zasady przestają obowiązywać z dniem 1 stycznia 2011 r. Brak publikacji nowego aktu przed dniem 1 stycznia 2011 r. oznaczałby, iź już od 1 stycznia 2011 r. wszystkie podmioty korzystające dotychczas ze zwolnień od ewidencjonowania w tej formie musiałyby posiadać kasy i prowadzić taką ewidencję. To prawda, ale tylko częściowa, gdyż dotychczas od wielu lat lista wyłączeń były odnawaiana przed uływem każdego takiego terminu, zwykle  z datą od 1 stycznia i 1 lipca. Nowy projektr sugeruje, że teraz już będzie inaczej.
Jak twierdzą jego autorzy, projektowane rozporządzenie stanowi kolejny krok wypełnienia dyspozycji ustawy zawartej w art. 111 ust. 1 zgodnie, z którą do ewidencji przy zastosowaniu kas zobowiązani zostali wszyscy podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub rolników ryczałtowych. Rozporządzenie to zawęzi zakres stosowanych dotychczas zwolnień od tego obowiązku.
W projekcie rozporządzenia zachowane zostaje do dnia 31 grudnia 2012 r. dotychczasowe zwolnienie od obowiązku ewidencji przy zastosowaniu kas dla podatników o bardzo
małych obrotach (40.000 zł).
Ministerstwo Finansów s

zacuje, że podatnicy będą musieli zainstalować w sumie ok. 300 tys. kas fiskalnych, podczas gdy obecnie działa około 1,5 mln takich urządzeń. W wypowiedzi dla PAP wiceminister finansów Maciej Grabowski wyjaśnił, że odległy termin wejścia w życie zmian wiąże się z tym, aby podatnicy mieli wystarczająco dużo czasu na przygotowanie się do nowych obowiązków. Resort finansów chce też, by producenci kas zdążyli wyprodukować odpowiednią ich liczbę.