Spór w sprawie dotyczy okresu, w jakim skarżący pełnił obowiązki członka zarządu i czy w związku z tym można mu przypisać zawinione niezłożenie we właściwym terminie wniosku o ogłoszenie upadłości spółki. Decyzją organu skarżący wprawdzie złożył rezygnację z funkcji członka zarządu, a dwa miesiące później obowiązki jednoosobowego zarządu objęła inna osoba, lecz skarżący nadal faktycznie działał jako członek zarządu i decydował o sprawach spółki, nie był odwołany z pełnionej funkcji, a zmiana zarządu spółki nie została zgłoszona do Krajowego Rejestru Sądowego. Poza tym organ podatkowy nie wyjaśnił w pełny sposób, czy i z jaką datą rezygnacja skarżącego z członkostwa w zarządzie spółki była skuteczna w świetle przepisów k.s.h. Co więcej organ, nie kwestionując rezygnacji z członkostwa, przyjął, że nie miało to prawnego znaczenia, gdyż skarżący nadal faktycznie zarządzał spółką.

Z takim stanowiskiem organu podatkowego nie zgodził się WSA w Olsztynie. Sąd uznał, że za członka zarządu można uznawać tylko osobę, która w przewidzianym prawem trybie powołana została na tę funkcję i której mandat nie wygasł. Zakwalifikowanie danej osoby, jako członka zarządu nie jest natomiast zależne od tego, czy i w jakim zakresie faktycznie spełnia ona swoje obowiązki w spółce. Za członka zarządu nie można też uznawać osoby, której mandat wygasł, a która nadal faktycznie wykonuje obowiązki przynależne członkowi zarządu. W ocenie sądu tak też należy rozumieć pojęcie członka zarządu spółki na gruncie art. 116 Ordynacji podatkowej.

Członek zarządu spółki, jako przyjmujący zlecenie, może je w każdym czasie wypowiedzieć przez złożenie oświadczenia woli drugiej stronie. Jeżeli umowa spółki inaczej nie stanowi, od tej chwili wywołuje ono natychmiastowe skutki prawne w postaci wygaśnięcia zlecenia. W umowie spółki lub w regulaminie rady nadzorczej (jeżeli taki został uchwalony) możliwe jest bowiem wprowadzenie dodatkowych postanowień dotyczących warunków uznania skuteczności złożonego oświadczenia o rezygnacji, w tym sposobu składania oświadczeń radzie i dokonywania jej doręczeń.

A ocena, czy skarżący wykazał, że we właściwym czasie zgłosił wniosek o ogłoszenie upadłości po ponownym objęciu członkostwa w zarządzie i że niezgłoszenie takiego wniosku wcześniej w terminie ustalonym w decyzji nastąpiło bez jego winy, zależy od ustalenia okoliczności wygaśnięcia członkostwa w zarządzie wskutek rezygnacji.

Wyrok WSA w Olszynie z 23 lutego 2012 r., I SA/Ol 739/11, LEX nr 1117515

Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line