W art. 1 projektowanej ustawy Ministerstwo Rolnictwa określono wymogi dla wódki, która może być  oznakowana na etykiecie oznaczeniem geograficznym Polska Wódka lub Polish Vodka. Oznaczenie Polska Wódka jest oznaczeniem geograficznym stosowanym dobrowolnie – wyjaśniają przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa. - Decyzja o użyciu znaku leży w gestii producenta, pod warunkiem, że dany wyrób spełnia wymogi określone w definicji wódki polskiej.

 

Jednak wprowadzenie wymagań jakościowych nie ogranicza sprzedaży wódek nie spełniających wymogów ustawowych. Proponowana w projekcie ustawy definicja odpowiada ustaleniom wynegocjowanym w rozmowach prowadzonych z UE, które zezwoliły Polsce nakazanie użycia produktów pochodzących z Polski do wyrobu wódki zgodnie z tradycyjnymi recepturami. Proponowana definicja polskiej wódki ogranicza zakres surowców, których może być ona produkowana do żyta, pszenicy, owsa, jęczmienia i ziemniaków, tradycyjnie stosowanych na naszym terytorium.

 

Zarząd Polskiego Przemysłu Spirytusowego domagał się zachowania ochrony oznaczenia geograficznego „Polska wódka” dla wódek smakowych, aby utrzymać dotychczasowy eksport m.in. do USA, Indii i Brazylii na tym samym poziomie. Ministerstwo rolnictwa przychyliło się do tej sugestii i etykiety Polska wódka można będzie naklejać na wódkach czystych, jak i kolorowych.

Ustawa wejdzie w życie po uchwaleniu przez sejm, w dwa tygodnie od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.