To rekacja na publikację portalu Tvp.info, który zamieścił w piątek tekst maili prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego, wiceprezesa Stanisława Biernata i sędziego Marka Zubika. Według portalu dotyczą one ustalenia taktyki dot. wydania wyroków ws. „nowych, kontrowersyjnych ustaw” przed końcem kadencji prezesa TK. Jak podaje Tvp.info, Biernat w korespondencji do grupy sędziów napisał, że jest pożądane, by sprawy dotyczące "nowych, kontrowersyjnych ustaw" były osądzone do połowy grudnia.
Więcej: Tvp.info opublikowało maile dot. planu pracy TK przed końcem kadencji A. Rzeplińskiego>>

W swoim oświadczeniu, opublikowanym na stronie TK, wiceprezes Trybunału Konstytucyjnego Stanisław Biernat poinformował, że do jego obowiązków, zleconych mu przez prezesa TK, należy czuwanie nad sprawnością załatwiania spraw w Trybunale. - Wiceprezes monitoruje terminowość przebiegu prac przygotowawczych. Wiadomość e-mailowa wzywająca sędziów do przyspieszenia prac nad projektami orzeczeń, jak ta ujawniona, nie była pierwsza, ani zapewne nie jest ostatnia. Wiadomości takie są adresowane do wszystkich, niektórych lub pojedynczych sędziów - pisze sędzia Biernat.

Wiceprezes TK potwierdza, że zwrócił się kilka dni temu do 9 sędziów, czyli do tych, którzy od roku realnie przygotowują merytoryczne orzeczenia w sprawach zawisłych w Trybunale i są w nich sprawozdawcami. - Wystarczy sprawdzić dostępne w domenie publicznej nazwiska sprawozdawców w sprawach, w których zostały wydane 23 wyroki w 2016 r. Jak wiadomo, pozostali sędziowie Trybunału ograniczają się do składania zdań odrębnych od wyroków, ale sami projektów wyroków nadających się do orzekania niestety nie przedkładają, mimo kierowanych do nich próśb także przez wiceprezesa Trybunału - stwierdza prof. Biernat.

I dodaje, że w interesie publicznym jest, aby jeszcze w 2016 roku Trybunał wydał jak najwięcej wyroków w doniosłych sprawach, jakie wpłynęły do niego w ostatnich miesiącach. - Po wydaniu wyroku w dniu 11 sierpnia 2016 r. w sprawie K 39/16 zostały wyjaśnione podstawy prawne, na jakich funkcjonuje Trybunał, wobec czego nadszedł czas do zintensyfikowania prac nad tymi sprawami - pisze w swoim oświadczeniu prof. Stanisław Biernat.

 

Dowiedz się więcej z książki
Na straży państwa prawa. Trzydzieści lat orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł