Jak zawrzeć porozumienie, które skutecznie stworzy między stronami prawo? Jak to zrobić, aby uniknąć potencjalnych sporów? Jak przekonać mocodawców, że dotarli do najlepszego możliwego rezultatu i dodatkowo uniknąć kłótni? To zadania, z którymi zmierzą się studenci oraz absolwenci Szkoły Prawa Amerykańskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego, podczas warsztatów „The Negotiation Workshop”
 
Szkoła Prawa Amerykańskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego (SPA) we współpracy z kancelarią GESSEL w tym roku daje studentom możliwość zasmakowania w żywym prawie. „Negotiation Workshop”, program podczas którego studenci i absolwenci SPA zasiądą do negocjacji nad umową pod okiem praktyków z GESSEL i specjalistów z Uniwersytetu Jagiellońskiego, umożliwia wejście w rolę doświadczonego prawnika, którego zadaniem jest zawarcie umowy korzystnej dla klienta. Nadto, zawarcie jej w taki sposób, który zminimalizuje ryzyko powstania w przyszłości sporu.
 
Przedmiotem umowy jest nabycie udziałów w spółce. Przed „negocjatorami” stoi trudne zdanie. Czeka ich nauka współpracy i rozsądnego ustępowania. Znalezienie kompromisu będzie utrudniać presja, o którą zadbają organizatorzy, obcy (angielski) język rozmów, a także pokusa walki i zwyciężania za wszelką cenę zamiast współpracy z drugą stroną. Studenci będą musieli połączyć zrozumienie prawnych aspektów umowy z ekonomiczną analizą celu i realiów takiej transakcji.
 
Idea „Negotiation Workshop” wzięła się ze współpracy SPA z The Catholic University of America. Próbowanie sił w wyzwaniach, które prawnik spotyka w swojej karierze jest bardzo popularne wśród amerykańskich studentów. Również polscy studenci entuzjazmem powitali możliwość zaliczenia 25% niedawnego egzaminu z prawa konstytucyjnego poprzez odegranie symulacji rozprawy przed amerykańskim Sądem Najwyższym w sprawie Boumediene v. Bush dotyczącej więźniów w Guantanamo.
Program prowadzony wspólnie z kancelarią GESSEL rozpoczął się 31.3.2008 r. Wówczas prawnicy kancelarii przedstawili 16 uczestnikom umowę, która stanie się przedmiotem negocjacji. Następnie studenci podzielą się na dwa zespoły, każdy reprezentujący przeciwną stronę kontraktu. Kwiecień upłynie na analizie problemów prawnych i opracowaniu strategii rozmów. Uczestnicy przez cały czas będą mogli liczyć na wsparcie ze strony praktyków z GESSEL, na pomoc pracowników naukowych Uniwersytetu Jagiellońskiego, ekspertów w dziedzinie prawa gospodarczego: dr. Krzysztofa Oplustila i dr. Marcina Spyry oraz na konsultacje z doradcami businessowymi z CambridgePython. Finałowe negocjacje zaplanowane są na połowę maja.

www.gessel.pl

żródło: GESSEL/KW