Ustawa (Dz. U. poz. 1259) wprowadzi nowe rozwiązania, które zwiększą bezpieczeństwo nabywania listów zastawnych i obrotu nimi. W tym celu ustawa wprowadza wymóg utrzymywania „nadzabezpieczenia" listów zastawnych (w wysokości co najmniej 10% wartości emisji) oraz odpowiednie bufory płynnościowe na zabezpieczenie obsługi odsetek od listów zastawnych w okresie kolejnych 6 miesięcy, a także zwiększenie limitów refinansowania przyszłych kredytów hipotecznych z listów zastawnych (do poziomu 80% bankowo-hipotecznej wartości nieruchomości).

Czytaj: Rząd: listy zastawne ożywią rynek hipoteczny>>>

Zobliguje również banki hipoteczne do przeprowadzania testu równowagi pokrycia i testu płynności w celu ustalenia, czy wierzytelności banku wpisane do rejestru zabezpieczenia wystarczają na pełne zaspokojenie posiadaczy listów zastawnych, w tym, czy wystarczają one na zaspokojenie posiadaczy w przedłużonych terminach wymagalności.

Po noweli banki hipoteczne będą mogły powołać większą liczbę powierników, zwłaszcza w przypadku zwiększenia skali działalności banku. Ponadto ustawa wprowadza regulacje umożliwiające dokonanie przez sąd, na wniosek banku hipotecznego, bez uprzedniej zgody dewelopera, wpisu roszczenia banku hipotecznego o ustanowienie na jego rzecz hipoteki w księdze wieczystej przedsięwzięcia deweloperskiego. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2016 r.