Zgodnie z uchwaloną 29 lipca 2011 r. ustawą o zmianie ustawy – Prawo bankowe oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 165, poz. 984), kredytobiorca zadłużony w walucie obcej, np. w szwajcarskim franku, będzie mógł spłacać raty kredytu - w kasie lub przelewem - walutą kupioną np. w kantorze. Ważne jest również to, że jeśli kredytobiorca będzie chciał spłacać kredyt walutą kupioną np. w kantorze, bank nie będzie mógł żądać dodatkowych opłat czy prowizji ani aneksów do umowy, jak to jeszcze ma miejsce obecnie. Co bardzo istotnie, zmiany obejmują nie tylko nowe kredyty oraz umowy kredytowe już zawarte, w części niespłaconej do dnia wejścia w życie ustawy, a więc do dnia 26 sierpnia. W związku z objęciem regulacją także umów już zawartych, pojawiły się zaraz wątpliwości co do jej konstytucyjności.
Ponadto zmiany obligują banki do zawierania w umowach kredytowych zapisów dotyczących szczegółowych zasady określania sposobów i terminów ustalania kursu wymiany walut, na podstawie którego w szczególności wyliczana jest kwota kredytu, jego transz i rat kapitałowo-odsetkowych oraz zasad przeliczania na walutę wypłaty albo spłaty kredytu. Inaczej mówiąc, umowa będzie musiała też zawierać postanowienia dotyczące wartości spreadu, po którym bank będzie sprzedawał klientowi walutę. Wskazana zmiana powoduje, że spread walutowy nie będzie już w konsekwencji jedyną na rynku kredytowym swego rodzaju ukrytą prowizją, której kredytobiorca nie może ani obliczyć, ani skontrolować. Wprowadzone zmiany mają więc ochronić konsumentów przed jednostronnym i dowolnym kształtowaniem wysokości zobowiązania występującego po jego stronie, tj. wysokości poszczególnych rat przez kredytodawcę skutkującym nadmiernym wzrostem dodatkowych i nieuzasadnionych kosztów obsługi zadłużenia.
Pojawiają się jednak wątpliwości, czy nowe przepisy faktycznie spowodują poprawę sytuacji kredytobiorcy, szczególnie tego we franku szwajcarskim, który w obliczu ciągle rosnącego kursu tej waluty, nie ma nawet możliwości jego zakupu na rynku? Ekonomiści uważają, że wpłynie to na wzrost spreadu w kantorach. Przewidywane korzyści kredytobiorcy może umniejszyć także próba rekompensaty przez banki strat, jakie poniosą w wyniku zmiany regulacji. Klienci mogą zostać tu obciążeni wyższą niż dotychczas prowizją czy marżą na depozytach.
Ustawa wejdzie w życie 26 sierpnia 2011 r.

Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line