Chodzi o  opublikowane 13 marca 2013 r. rozporządzenie Ministra Gospodarki i Ministra Spraw Wewnętrznych z 6 marca 2013 r. w sprawie sprzedaży materiałów wybuchowych, broni, amunicji, wyrobów i technologii o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym oraz kontroli przestrzegania warunków sprzedaży (Dz. U. poz. 343).

Nowe rozporządzenie wykonuje delegację ustawową zawartą w art. 30 ust. 5 ustawy z dnia 22 czerwca 2001 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1017). Potrzeba wprowadzenia nowego rozporządzenia wynika z uchylenia dotychczas obowiązującego w tym zakresie rozporządzenia Ministra Gospodarki oraz Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 9 września 2002 r. w sprawie warunków sprzedaży materiałów wybuchowych, broni, amunicji oraz wyrobów i technologii o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym oraz zakresu i trybu kontroli przestrzegania tych warunków (Dz. U. Nr 156, poz. 1303 ze zm.), a także zmiany ustawy polegającej na dopuszczeniu możliwości przeprowadzania transakcji dotyczących broni i amunicji za pośrednictwem sieci teleinformatycznej.

Poza określeniem zasad obrotu bronią i amunicją w internecie nowe rozporządzenie określa tryb, formę i zakres przekazywania przez przedsiębiorców informacji o dokonanej transakcji dotyczącej broni i amunicji organowi, który wydał dokument uprawniający do zakupu, szczegółowe zasady i sposób udokumentowania odstrzelenia nabojów z broni wprowadzanej do obrotu, szczegółowe zasady sprzedaży dotyczące obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym oraz zakres i tryb kontroli przestrzegania zasad sprzedaży dotyczących tych materiałów i wyrobów.

W zakresie obowiązków przedsiębiorcy zawierającego transakcje za pośrednictwem sieci teleinformatycznej rozporządzenie odsyła do ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.), przy czym do obowiązków nabywcy zawierającego transakcje za pośrednictwem sieci teleinformatycznej należy przedstawienie przedsiębiorcy dokumentu uprawniającego do nabycia broni lub amunicji, zaś do obowiązków obu stron transakcji zawieranych za pośrednictwem sieci teleinformatycznej należy posługiwanie się w pełni identyfikowalnym zakończeniem sieci o stałym adresie IP.

Nowe rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, t. j. 28 marca 2013 r.