Ustawą z dnia 25 marca 2011 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem systemu ubezpieczeń społecznych (Dz. U. Nr 75 poz. 398) wprowadzono "dobrowolny fundusz emerytalny". Fundusz dobrowolny jest nową formą funduszy emerytalnych obok funduszy otwartych i pracowniczych. Przedmiotem ich działalności ma być prowadzenie indywidualnych kont emerytalnych (IKE) oraz indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnego (IKZE). Przepisy wprowadzające tą formę funduszy będą obowiązywać od stycznia 2012 r.
W związku z powyższym konieczne okazało się wprowadzenie zmian w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst. jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054) dotyczących zwolnienia z opodatkowania nowej kategorii funduszy emerytalnych. Według obowiązujących przepisów zwolnieniu od podatku podlegają usługi zarządzania funduszami inwestycyjnymi i emerytalnymi. W przygotowywanym rozporządzeniu wprowadzono zwolnienie usług zarządzania dobrowolnymi funduszami emerytalnymi. Zdefiniowano również jakie czynności należy uznać za czynności zarządzania dobrowolnymi funduszami inwestycyjnymi. Wprowadzono zastrzeżenie, że zwolnienie to nie ma zastosowania do czynności i usług wymienionych w art. 45 ust 15 ustawy o VAT tj.: czynności ściągania długów, usług doradztwa oraz usług w zakresie leasingu.
Powyższe propozycje zmian pozwolą na ujednolicenie zasad traktowania czynności zarządzania dobrowolnymi funduszami emerytalnymi oraz zarządzania innymi funduszami.
Projekt zakłada, że nowe przepisy będą obowiązywać od 1 stycznia 2012 r.

Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line

Źródło: www.mf.gov.pl, stan z dnia 22 listopada 2011 r.