Unijne postępowanie w sprawie cen chińskiego szkła solarnego rozpoczęte

Komisja Europejska rozpoczęła w ubiegłym tygodniu postępowanie w sprawie zaniżania cen, po których chińscy producenci sprzedają szkło solarne na rynku europejskim, otwierając tym samym nowy front wojny handlowej z Chinami.

Komisja stwierdziła, że istnieje wystarczająca ilość dowodów, aby wykazać dumping cenowy chińskich eksporterów, który może szkodzić europejskiemu przemysłowi.

Unijny rynek szkła solarnego wyceniany jest na mniej niż 200 milionów euro.

Produkt ten stanowi tylko niewielki ułamek importu UE z Chin, który w 2011 roku wyniósł 293 miliardy euro, ale skarga ze strony przemysłu stanowi nowe wyzwanie dla chińskich eksporterów i rządu w Pekinie.

W ubiegłym roku Komisja rozpoczęła największe do tej pory postępowanie, wyjaśniające rzekomy dumping i dopłaty w wysokości 21 miliardów euro rocznie do paneli słonecznych i ich komponentów, eksportowanych z Chin do UE.

Grupa ProSun Glass pod przywództwem niemieckiego GMB, lidera w branży, złożyła w ubiegłym miesiącu skargę w odpowiedzi na czterokrotne zwiększenie się eksportu chińskiego do Unii w ciągu ostatnich czterech lat. Udział Chin w rynku unijnym to obecnie 25-30 proc.

"Najnowszy przypadek pokazuje, że chińska strategia zdominowania sektora słonecznego nie ogranicza się tylko do modułów słonecznych, ale obejmuje także materiały, na przykład szkło" – powiedział Milan Nitzschke, prezydent ProSun, która odpowiada za większość unijnej produkcji ogniw, modułów i paneli słonecznych. "To kwestia czasu, kiedy w te ślady pójdą producenci sprzętu i surowców".

ProSun Glass twierdzi, że chińska zdolność produkcyjna wynosi 400 milionów metrów kwadratowych, dwukrotnie więcej niż całkowite światowe zapotrzebowanie, przez co część wyprodukowanego szkła jest niszczona.

Grupa dodaje, że chiński rząd pokrywa straty branży, która dodatkowo czerpie korzyści z tanich kredytów i dopłat.

Twierdzi też, że wymagane są cła na poziomie wyższym niż 100 proc., żeby chińska cena – poniżej 4 euro za metr kwadratowy – została doprowadzona do poziomu rentowności 7-9 euro.

Unijne postępowania antydumpingowe trwają do 15 miesięcy. Komisja może wprowadzić tymczasowe cła na import przez pierwszych 9 miesięcy. Państwa członkowskie głosują nad wprowadzeniem długoterminowych ceł, które normalnie obowiązują przez 5 lat.

Źródło: www.euractiv.pl, stan z dnia 4 marca 2013 r.

Data publikacji: 4 marca 2013 r.