Celem nowelizacji przepisów jest pogłębienie wzajemnej pomocy państw członkowskich w związku z ogromnym wzrostem mobilności podatników, liczby transakcji transgranicznych oraz internacjonalizacji instrumentów finansowych.
Narastające trudności w zakresie wymiany informacji między państwami członkowskimi mają wpływ na funkcjonowanie systemów podatkowych i prowadzą do podwójnego opodatkowania, które z kolei skłania do oszustw podatkowych i uchylania się od opodatkowania. Różnorodne uprawnienia kontrolne na szczeblu krajowym zagrażają funkcjonowaniu rynku wewnętrznego. Dyrektywa Rady 2011/16/UE, w celu przezwyciężenia negatywnych skutków ciągle rosnącej globalizacji na rynku wewnętrznym ustanawia nowe zasady uprawniającego państwa członkowskie do skutecznej współpracy na szczeblu międzynarodowym.

Dyrektywa reguluje między innymi:
- zasady i procedury, zgodnie z którymi państwa członkowskie współpracują ze sobą w celu wymiany informacji,
- ustanawia również przepisy dotyczące wymiany informacji drogą elektroniczną, a także zasady i procedury, zgodnie z którymi państwa członkowskie i Komisja mają współpracować w sprawach dotyczących koordynacji i oceny,
- ma zastosowanie do wszystkich podatków każdego rodzaju pobieranych przez państwo członkowskie lub na jego rzecz, lub przez jednostki terytorialne lub administracyjne państwa członkowskiego, w tym także władze lokalne, lub na ich rzecz.

Nie ma natomiast zastosowania do podatku od wartości dodanej i ceł ani do podatków akcyzowych objętych innymi przepisami unijnymi dotyczącymi współpracy administracyjnej między państwami członkowskimi. Nie ma również zastosowania do obowiązkowych składek na ubezpieczenie społeczne należnych państwu członkowskiemu lub jednostkom jego podziału lub instytucjom ubezpieczenia społecznego ustanowionym na mocy prawa publicznego. Nie obejmuje również opłat, takich jak opłaty za zaświadczenia i inne dokumenty wystawiane przez organy publiczne lub należności o charakterze umownym, takich jak wynagrodzenia za usługi użyteczności publicznej.

Dyrektywa Rady 2011/16/UE w sprawie współpracy administracyjnej w dziedzinie opodatkowania i uchylająca dyrektywę 77/799/EWG (Dz. U. UE. L. z 2011 r. Nr 64 poz. 1) weszła w życie 11 marca 2011 r. Państwa członkowskie mają czas na wprowadzenie w życie przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy do dnia 1 stycznia 2013 r.

Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line