Nad wspólnym standardem ładowarek dla telefonów pracuje Parlament Europejski. Dla urządzeń wprowadzanych na rynek Unii Europejskiej będzie to wejście mini USB. Prawdopodobnie w I połowie 2014 roku opracowana zostanie dyrektywa w tej sprawie.
Dziś użytkownicy komórek i przenośnych komputerów muszą gromadzić bowiem stos różnego rodzaju kabli i zasilaczy niezbędnych do ładowania tego typu sprzętu.
Jeśli uda się wdrożyć nowe regulacje, to za cztery lata smartfony i tablety, a być może także komputery przenośne, niezależnie od modelu i producenta, będzie można podłączyć do tej samej ładowarki.
– Od jednego standardu raczej nie ma odwrotu. To słuszny krok – podkreśla Michał Kanownik, dyrektor Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego (ZIPSEE). Jak tłumaczy, realny jest scenariusz, że za kilka lat producenci zaoferują do wyboru droższy zestaw smartfon plus ładowarka i tańszy – z samym telefonem dla klientów, którzy już mają uniwersalny zasilacz. – W przyszłości podobnie będzie zapewne z laptopami – dodaje Kanownik.

Źródło: Rzeczpospolita