Od dziś obowiązują niektóre przepisy ustawy z 18 marca 2011 r. o zmianie ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym, ustawy o stopniach i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki oraz o zmianie niektórych innych ustaw (DzU z 2011 r. nr 84, poz. 455).
Według nich nie tylko statut uczelni, lecz również ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym, określa czas na zdobycie kolejnego stopnia naukowego. Art. 120 tej ustawy na zdobycie kolejnego stopnia daje maksymalnie osiem lat.
Osoba zatrudniona na tych stanowiskach, której umowa wygaśnie przed 1 października 2020 r., może bez uzyskania doktoratu czy habilitacji pracować do końca pierwotnie przewidywanego czasu. Uczelnia będzie mogła, ale nie musi, przedłużyć jej zatrudnienie na tym samym stanowisku. Z kolei osoby, których umowa rozwiązałaby się już po wejściu w życie nowelizacji, do tego dnia powinny uzyskać tytuł, jeżeli nie będą chciały zostać zwolnione.
Tylko osiem lat na habilitację
Osoba nieposiadająca stopnia doktora może być zatrudniona na stanowisku asystenta nie dłużej niż osiem lat. Taki warunek wprowadzają wchodzące w życie 1 października br. przepisy prawa o szkolnictwie wyższym.