Akademia policji i służb kryzysowych ogłosiła konkurs w celu naboru funkcjonariuszy policji w autonomicznej wspólnocie Kraju Basków. Jeden z potencjalnych uczestników konkursu zakwestionował jego warunki. Twierdził, że wymaganie, aby kandydaci nie mieli ukończonych 35 lat, ogranicza bezpodstawnie dostęp do funkcji i stanowisk publicznych. 

Kwestionujący, który sam ma powyżej 35 lat powoływał się na dyrektywę* 2000/78/WE w sprawie równego traktowania w pracy, której głównym zadaniem jest walka z wszelkiego rodzaju dyskryminacją, również ze względu na wiek.

W związku z wątpiwościami sąd najwyższy autonomicznej wspólnoty Kraju Basków zwrócił się do Trybunału z pytaniem prejudycjalnym, czy uregulowanie krajowe, które stanowi, że kandydaci na funkcjonariuszy policji wypełniającej zadania operacyjne i egzekucyjne nie powinni mieć ukończonych 35 lat, jest sprzeczne z dyrektywą 2000/78/WE. 

Trybunał UE: praca w więzieniu nie obniża wymiaru kary >>>

Wczoraj Trybunał wydał orzeczenie, w którym stwierdził, że dyrektywa 2000/78/WE nie stoi na przeszkodzie uregulowaniu krajowemu, które stanowi, iż kandydaci na funkcjonariuszy policji przydzielonych do wypełniania zadań operacyjnych lub egzekucyjnych nie powinni mieć ukończonych 35 lat. Skład orzekający wskazał, że nie ma wątpliwości, iż uregulowanie takie skutkuje nierównym traktowaniem wszystkich ubiegających się o stanowisko. Przypomniał jednak, że jest to zgodne z dyrektywą 2000/78/WE, jeżeli konieczność takiej regulacji wypływa z ważnych powodów - w tym wypadku odpowiednie zdolności fizyczne stanowią istotny wymóg, niezbędny do wykonywania obowiązków operacyjnych i egzekucyjnych przez funkcjonariuszy policji. Niezdolność do szczególnie intensywnego wysiłku fizycznego mogłaby doprowadzić do daleko idących, negatywnych konsekwencji w utrzymaniu porządku publicznego. 

Dodatkowo w orzeczeniu wskazano też na problem masowego starzenia się formacji policji, który doprowadza do konieczności wprowadzenia większej rotacji i umożliwienia napływu młodszych funkcjonariuszy w celu utrzymania, a raczej przywrócenia, zadowalającej struktury wieku wśród funkcjonariuszy hiszpańskiej policji. 

Kształt kostki Rubika nie może być znakiem towarowym >>>

Konkludując Trybunał stwierdził, że specyfika obowiązków przypisana do stanowisk na jakie prowadzono konkurs sprawia, że wprowadzenie kryterium wieku nie jest przejawem dyskryminacji, a wręcz przeciwnie - jest racjonalnym zawężeniem prowadzącym do wyłonienia najodpowiedniejszych kandydatów, które pozwoli utrzymać zdolność operacyjną i prawidłowe funkcjonowanie służby policyjnej autonomicznej wspólnoty Kraju Basków.

Tak wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości z 15 listopada 2016 r. w sprawie C-258/15 Gorka Salaberria Sorondo przeciwko Academia Vasca de Policía y Emergencias

-----------------------------

 * Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu.

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Lex Prawo Europejskie
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów