W dniu 24 lutego 2016 r. na posiedzeniu Sejmu RP odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny oraz ustawy - Kodeks karny wykonawczy (druk sejmowy nr 218), który przewiduje przywrócenie stosowania dozoru stacjonarnego jako formy wykonywania kary pozbawienia wolności.
Rządowy projekt przewiduje powrót do rozwiązań sprzed 1 lipca 2015 r., czyli przywrócenie stosowania dozoru stacjonarnego jako formy wykonywania kary pozbawienia wolności (a nie kary ograniczenia wolności). W wyniku zmian wprowadzonych od 1 lipca 2015 r. ustawą z dnia 20 lutego 2015 r. o zmianie ustawy - Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 396) dozór elektroniczny stał się bowiem formą wykonywania kary ograniczenia wolności. W uzasadnieniu do obecnego projektu stwierdzono, że zmiana ta przyniosła drastyczny spadek orzeczeń o wykonywaniu kary w systemie dozoru elektronicznego.
Ponadto konieczne będzie również uregulowanie w Kodeksie karnym wykonawczym warunków i trybu orzekania przez sąd penitencjarny o udzieleniu skazanemu zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego. W projekcie uwzględniono także zmiany wynikowe, związane z usunięciem systemu dozoru elektronicznego jako formy wykonywania kary ograniczenia wolności.
W pracach nad projektem rząd reprezentował sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Patryk Jaki. Dalsze prace nad projektem prowadzone będą w Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach.
Opracowanie: Marcin Mroziuk, RPE WK
Źródło: www.sejm.gov.pl, stan z dnia 26 lutego 2016 r.