Piernikowa Aleja Gwiazd znajduje się na Rynku Staromiejskim. Tabliczki w kształcie tradycyjnych toruńskich pierników "katarzynek" z autografami wyróżnionych osób odsłaniane są od 2003 r. Jest ich obecnie 30. Umieszczane są w płytach chodnika przed Dworem Artusa. Trafiają na nie wybitne osoby związane z miastem, promujące je w Polsce i za granicą.

- W alei znajdziemy nazwiska osób, które w Toruniu podziwiamy i szanujemy. Dziś dołączają do niej kolejne wybitne postacie związane z naszym miastem"- podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski.

 

Prof. Marian Filar urodził się 6 października 1942 r. Od lat związany jest z WPiA UMK. Był jego dziekanem w latach 1988-90, a także prorektorem uczelni od 1990 do 1993 r. Jest też ekspertem Organizacji Narodów Zjednoczonych w dziedzinie zapobiegania i kontroli przestępczości. Został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
- Jest legendą Wydziału Prawa i Administracji UMK. Jest to ceniony naukowiec, wykładający na wielu uniwersytetach zagranicznych i będący autorem ważnych publikacji w dziedzinie prawa karnego i lekarskiego. Doceniamy profesora za nieprzeciętną erudycję, klarowną elokwencję i poruszające poczucie humoru, a także za służbę społeczeństwu - mówił w styczniu Zaleski, ogłaszając nazwiska tegorocznych wyróżnionych. (ks/pap)