Przedłużenie pozbawienia wolności na podstawie środka terapeutycznego
Skargę do Trybunału wniósł obywatel Szwajcarii, który w 2005 r. został skazany na karę 8 lat pozbawienia wolności. Z badań przeprowadzonych w czasie pobytu w zakładzie karnym oraz z opinii lekarzy psychiatrów sporządzonych w 2008 r. i 2010 r. wynikało, iż skarżący cierpiał na zaburzenia paranoidalne i narcystyczne, nie miał zdolności do empatii oraz odmawiał zmiany postawy względem popełnionych przez siebie czynów, co dawało negatywną prognozę kryminologiczną i wskazywało na wysokie prawdopodobieństwo powrotu skarżącego do przestępstwa po opuszczeniu murów więzienia. W 2012 r., na podstawie sporządzonych opinii psychiatrycznych, sąd szwajcarski zastosował względem skarżącego środek izolacyjny w postaci leczenia zamkniętego, co przedłużyło pozbawienie skarżącego wolności poza okres przewidziany w pierwotnym wyroku skazującym. Skarżący jest pozbawiony wolności na tej podstawie po dziś dzień. Przed Trybunałem skarżący zarzucił, iż w ten sposób naruszono szereg jego praw podstawowych, w tym prawo do wolności osobistej chronione w art. 5 ust. 1 Konwencji o prawach człowieka.

Warunki leczenia zamkniętego po odbyciu kary
Trybunał zgodził się ze skarżącym w zakresie zarzutów dotyczących prawa do wolności osobistej i potwierdził naruszenie art. 5 ust. 1 Konwencji.

Poza sporem w sprawie było to, iż pierwotny wyrok skazujący skarżącego na 8 lat pozbawienia wolności nie przewidywał zastosowania żadnych środków terapeutycznych. W świetle prawa krajowego zastosowanie środków terapeutycznych można było zatem uznać za korektę pierwotnego wyroku po stwierdzeniu nowych okoliczności w kontekście postępowania rewidującego wyrok pierwotny.

Trybunał wskazał, że zaskarżony środek (czyli leczenie w ośrodku zamkniętym) został zastosowany ponad siedem lat po skazaniu skarżącego, tuż przed momentem, w którym skarżący powinien był zostać zwolniony po odbyciu kary. Dalej Trybunał wskazał, iż okres od sporządzenia opinii psychiatrycznej, która stała się podstawą zastosowania izolacyjnego środka terapeutycznego, a samym momentem zastosowania środka był zbyt długi (ponad dwa lata). Nadto, mimo że w opinii wskazano na szereg instytucji, do których można było skierować skarżącego na leczenie, pozostał on dokładnie w tym samym zakładzie karnym, w którym odbywał dotąd karę pozbawienia wolności. Trybunał wskazał w tej mierze na prawo krajowe, zgodnie z którym środek terapeutyczny powinien zostać uchylony, jeżeli nie można znaleźć odpowiedniej instytucji, w której odbywać się będzie leczenie zainteresowanego. Wobec pozostawienia skarżącego w tym samym zakładzie, Trybunał uznał, że skarżący nie był leczony w placówce odpowiedniej dla jego zaburzeń psychicznych.

W konkluzji Trybunał uznał, iż leczniczy środek izolacyjny, orzeczony tuż przed końcem osadzenia skarżącego i stosowany do tej pory, nie opierał się na wystarczająco aktualnych badaniach psychiatrycznych, a sam skarżący, prawie pięć lat po odbyciu wymierzonej mu kary pozbawienia wolności, nadal przebywa w tym samym zakładzie karnym, który jest placówką w sposób oczywisty niewłaściwą do leczenia jego zaburzeń. Trybunał uznał więc, iż jego obecne osadzenie jest sprzeczne z celami pierwotnego pozbawienia wolności, z naruszeniem art. 5 ust. 1 Konwencji. Trybunał nie stwierdził jednak, by zastosowanie spornego środka terapeutycznego stanowiło karę dodatkową wymierzoną z naruszeniem zakazu karania bez podstawy prawnej z art. 7 Konwencji lub art. 4 protokołu nr 7 do Konwencji.

Prawo polskie
Omawiany wyrok stanowi cenną wskazówkę interpretacyjną w kontekście stosowania polskiej ustawy z dnia 22 listopada 2013 r. o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzających zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób (Dz.U.2014.24), która w chwili prac nad nią i w momencie jej przyjęcia wzbudziła bardzo wiele kontrowersji. W swym orzeczeniu Trybunał nie wypowiada się ogólnie przeciwko stosowaniu izolacyjnych środków terapeutycznych, jeżeli wymaga tego stan zdrowia psychicznego i prognoza kryminologiczna osadzonych. Istotą sprawy jednak jest to, by stosowanie takiego środka realizowało jego cele. Trzeba przypomnieć w tym miejscu, że do takich celów nie należy dalsze karanie, lecz leczenie osoby pozbawionej wolności. Nadto, o orzeczeniu takiego środka musi decydować sąd, po przeprowadzeniu postępowania z zachowaniem odpowiednich gwarancji dla zainteresowanego, na podstawie aktualnych i wyczerpujących badań psychiatrycznych. Brak zachowania wskazanych warunków prowadzić będzie do naruszenia praw podstawowych osadzonego z art. 5 ust. 1 Konwencji.

Kadusic przeciwko Szwajcarii - wyrok ETPC z dnia 9 stycznia 2018 r., skarga nr 43977/13.


-----------------------------

* Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu.