Skarga została wniesiona przez obywatela Francji, który odbywał karę pozbawienia wolności za morderstwo w zakładzie karnym w Nancy. Więzienie to (oddane do użytku w 1857 r.) zostało zamknięte w 2009 r. ze względu na wyjątkowo złe warunki bytowe, które w nim panowały. Skarżący przebywał w celi o wielkości 9 m² wraz z jeszcze innym osadzonym. Do celi przylegał sanitariat w postaci toalety i umywalki, który miał charakter półotwarty. Skarżący miał bardzo ograniczone możliwości ruchu – pozwalano mu jedynie na godzinę porannego spaceru na zamkniętej przestrzeni o wielkości 50 m².
Trybunał uznał, iż te warunki osadzenia sprowadzały się do poniżającego traktowania w rozumieniu art. 3 Konwencji o prawach człowieka. Trybunał podkreślił szczególne znaczenie, jakie mają dla osób osadzonych możliwości utrzymywania higieny osobistej oraz poszanowania ich prywatności przy dokonywaniu czynności higienicznych – w celach, w których przebywa więcej niż jedna osoba, niedopuszczalne jest funkcjonowanie półotwartej toalety, jak to miało miejsce w przypadku skarżącego. Ta okoliczność, wraz z zatłoczeniem placówki oraz bardzo ograniczonymi możliwościami ruchu osadzonych, sprawiła, iż Trybunał uznał, że Francja naruszyła art. 3 Konwencji w odniesieniu do warunków osadzenia panujących w tym zakładzie karnym.
"Wpadki" z warunkami w zakładach karnych zdarzają się – jak widać – nie tylko Polsce, doświadczającej ostatnio prawdziwie czarnej serii, jeśli chodzi o orzekanie przez Trybunał naruszenia art. 3 Konwencji na szkodę więźniów. Trzeba jednak oddać honor Francuzom, skoro w ich przypadku nieprawidłowości związane z warunkami więziennymi miały charakter raczej wyjątkowy i dotyczyły jednego zakładu karnego w skali kraju, który zresztą został oddany do użytku w połowie XIX w., a obecnie już nie funkcjonuje. Co więcej, skarżący przebywał w nim jedynie 6 miesięcy. Trybunał jednak, jak widać, konsekwentnie wciela w życie swą linię orzeczniczą i orzeka naruszenia art. 3 nawet w odniesieniu do tak krótkich okresów. W świetle orzecznictwa ETPC w sprawach "więziennych" można pokusić się o stwierdzenie, iż konwencyjny standardy osadzenia w placówkach więziennych stają się coraz wyższe.
Tak wynika z wyroku Trybunału z 25 kwietnia 2013 r. w sprawie nr 40119/09, Canali przeciwko Francji.