Jak informuje "Rzeczpospolita", nowe akty prawne są już opublikowane w Dzienniku Ustaw, mają wejść w życie 1 stycznia 2016 r.
Adwokaci i radcy prawni są zadowoleni, że podwyższono stawki za tzw. sprawy z wyboru, czyli te, w których koszty procesowe przeciwnika pokrywa przegrany. Narzekają jednak, że ciągle niskie są stawki za urzędówki. Zapowiadają rozmowy na ten temat z nowym ministrem sprawiedliwości.
– Wyszliśmy naprzeciw postulatom samorządów prawniczych, by rozdzielić rozporządzenia dotyczące stawek z wyboru i z urzędu – mówi Borys Budka, odchodzący minister sprawiedliwości.
Do tej pory były dwa rozporządzenia – po jednym na każdy samorząd – regulujące zarówno stawki z wyboru, jak i z urzędu. Teraz będą cztery – po dwa na każdy samorząd. Oddzielnie uregulowano w nich kwestie stawek z urzędu i wyboru. Dzięki temu podwyższono te drugie.
– Stawki nie były zmieniane od 12 lat. Dzięki nowym przepisom wygrywający otrzyma w sądzie bardziej realne koszty zastępstwa procesowego od strony przeciwnej – mówi minister Budka. Więcej>>>

Dowiedz się więcej z książki
Obrońca i pełnomocnik w procesie karnym po 1 lipca 2015 r.
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł