Weszły w życie zmiany Kodeksu karnego wykonawczego dotyczące sposobu nadawania statusu więźnia niebezpiecznego oraz weryfikacji tego statusu.

Zmiana jest pokłosiem wyroków ETPC z 17 kwietnia 2012 r. w sprawach Piechowicz przeciwko Polsce oraz Horych przeciwko Polsce, w których Trybunał orzekł, że Polska często zbyt pochopnie nadaje status więźnia niebezpiecznego i zbyt długo stosuje związane z tym środki, takie jak izolacja od innych więźniów, ograniczenia w widzeniach z rodziną czy regularne kontrole, w tym uciążliwe i upokarzające kontrole osobiste.

Zgodnie z nową ustawą nie będzie już automatyzmu przy nadawaniu statusu więźnia "N" osobom skazanym za przestępstwo popełnione w zorganizowanej grupie albo związku mającym na celu popełnianie przestępstw. Na wniosek skazanego lub jego obrońcy komisja penitencjarna będzie musiała wskazać przyczyny uzasadniające kwalifikację skazanego jako stwarzającego poważne zagrożenie społeczne albo poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa zakładu karnego oraz stosowanie wobec niego stosownych do tego statusu warunków. Co więcej, komisja penitencjarna będzie mogła uznać, że nie zachodzi potrzeba stosowania wszystkich tych warunków, i odstąpić od stosowania jednego lub więcej z nich.

Adam Żelewski

Redakcja Publikacji Elektronicznych WK