Zdaniem wiceministra Grabowskiego, przystąpienie Polski do Unii Europejskiej oraz globalizacja spowodowały zmiany w prawie dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej oraz w zachowaniach podatników. – Prawo podatkowe powinno przyczyniać się do rozwoju procesów integracji, ale też w większym stopniu reagować na pojawiające się i trudne do przewidzenia zagrożenia związane z unikaniem opodatkowania lub uchylaniem się od opodatkowania w ujęciu międzynarodowym – powiedział Maciej Grabowski.

Niepewna sytuacja na rynkach finansowych i związana z tym niestabilność budżetowa także skłaniają do przyjęcia w Polsce uregulowań przeciwdziałających obchodzeniu prawa podatkowego. – Najistotniejszą funkcją klauzuli nie może być jednak funkcja czysto fiskalna, lecz prewencja – zauważył wiceminister i zaapelował do obecnych na konferencji przedstawicieli nauki i sądownictwa o pomoc i współpracę w wykreowaniu dobrego prawa.

Podczas konferencji eksperci z dziedziny prawa finansowego i podatkowego przedstawili instytucję ogólnej klauzuli przeciwko obejściu prawa podatkowego, stosowaną przez administracje podatkowe w innych państwach europejskich, np. Francji, Belgii, Niemczech, Austrii i krajach anglosaskich. Wskazali też, że cechą wspólną funkcjonujących tam rozwiązań jest dążenie do ustalenia i opodatkowania rzeczywistych zjawisk gospodarczych (tzw. gospodarcza wykładnia prawa podatkowego). Przedstawiono również środki przeciwko unikaniu opodatkowania w kontekście prawa krajowego, międzynarodowego i unijnego, które może obecnie stosować polska administracja skarbowa.

Źródło: www.mf.gov.pl, stan z 13 stycznia 2012 r.

 

Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line