Jak powiedział w poniedziałek rzecznik szefa związku, Wojciech Gumułka, projekty obydwu wniosków, wraz z ich uzasadnieniem, są już gotowe. Komisja krajowa, po ewentualnych korektach, ma je zatwierdzić. Następnie trafią do Trybunału.
Rzecznik przypomniał, że w ustawie przywracającej wolny dzień w Święto Trzech Króli "Solidarność" kwestionuje jedynie artykuł pierwszy. Zniósł on obowiązujący do końca minionego roku zapis, że jeżeli jakiekolwiek święto w roku przypada w dniu wolnym, pracodawca musiał dać pracownikowi wolne w innym terminie. Obecne rozwiązanie związek uważa za niekonstytucyjne.
Solidarność skieruje też do Trybunału ustawę o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Związek kwestionuje głównie wydłużenie normy czasu pracy dla pracowników z orzeczonym znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności do 8 godzin na dobę oraz 40 godzin tygodniowo (zamiast odpowiednio 7 i 35 godzin).
W Katowicach związkowcy wybiorą też swoich przedstawicieli do Komisji Trójstronnej do spraw społeczno-gospodarczych. Nowym członkiem tego gremium ma zostać były wieloletni przewodniczący Solidarności, Janusz Śniadek.
Podczas katowickich obrad głosowane będzie też stanowisko "Solidarności" w sprawie projektu zmian w systemie ubezpieczeń społecznych. Rządowe propozycje związkowcy uważają za niejasne, a skutki ich wprowadzenia w życie za niepewne. Ich zdaniem, zmiany dadzą politykom nadmierny wpływ na system emerytalny.
Komisja krajowa "Solidarności" ma również upoważnić zarząd związku do przygotowania i złożenia w Sejmie obywatelskiego projektu ustawy o płacy minimalnej. Gotowa jest już wstępna koncepcja tego dokumentu, zgłoszona przez szefa związku, Piotra Dudę. Płaca minimalna miałaby rosnąć wraz ze wzrostem PKB, dochodząc do 50 proc. przeciętnego krajowego wynagrodzenia - dziś byłoby to ok. 1670 zł.
Projekt ma być złożony w Sejmie jeszcze w pierwszym kwartale tego roku. "Solidarność" chciałaby zebrać pod nim co najmniej milion podpisów poparcia. Organizacja posiedzenia komisji krajowej związku w Katowicach wynika z deklaracji, jaką złożył w ubiegłym roku nowy przewodniczący Solidarności. Zapowiedział on, że posiedzenia będą odbywać się nie - jak wcześniej - głównie w Gdańsku, ale także w Warszawie i innych częściach Polski. Kolejne, po katowickim, posiedzenia zaplanowano w marcu w Łodzi oraz w kwietniu we Wrocławiu. (PAP
"Solidarność" zaskarży do TK święto Trzech Króli
Zapowiadane już wcześniej wystąpienia "Solidarności" do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z konstytucją dwóch ustaw: przywracającej wolne w święto Trzech Króli i ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu niepełnosprawnych. zatwierdzi podczas najbliższego posiedzenia komisja krajowa związku. Jej obrady zaplanowano we wtorek i środę w Katowicach.