Sąd okręgowy w sprawie o ustalenie wysokości opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste powziął wątpliwości co do ważności oświadczenia o wypowiedzeniu dotychczasowej wysokości opłaty z tytułu użytkowania wieczystego, podpisanego przez pracownika Urzędu Miasta w O. - zastępcę Dyrektora Wydziału Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami.

Zagadnienie prawne
W związku powyższym sąd odwoławczy zwrócił się do Sądu Najwyższego o rozstrzygnięcie zagadnienia prawnego: "Czy Prezydent Miasta reprezentujący Skarb Państwa w postępowaniu o aktualizację opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego może umocować pracownika Urzędu Miasta do złożenia oświadczenia o wypowiedzeniu dotychczasowej wysokości opłaty, czy jednak czynność ta w zakresie aktualizacji opłaty jako czynność cywilnoprawna należy do wyłącznej kompetencji Prezydenta Miasta?".

LEX Navigator Postępowanie Administracyjne>>>

Wątpliwości sądu okręgowego
Sąd okręgowy podkreślił, iż jest w jego ocenie niepewnym, czy jakikolwiek pracownik urzędu miasta może podejmować w tym zakresie czynności za Skarb Państwa i czy istnieje możliwość udzielenia pełnomocnictwa w zakresie działań w sferze cywilnoprawnej urzędnikowi. Upoważnienie udzielane urzędnikowi do działania w imieniu starosty przy podejmowaniu aktów władczych (wydawaniu decyzji administracyjnych), nie jest tożsame z umocowaniem do podejmowania czynności cywilnoprawnych, do których należą działania związane ze stosunkiem użytkowania wieczystego. Gdyby przy tym przyjąć dopuszczalność udzielenia takiego pełnomocnictwa urzędnikowi , to wątpliwości Sądu Okręgowego budziło, jakiego rodzaju umocowanie i o jakim zakresie byłoby właściwe.

Treść uchwały
Zgodnie z treścią uchwały wydanej przez Sąd Najwyższy starosta (prezydent miasta na prawach powiatu) wykonujący zadania z zakresu administracji rządowej może udzielić pełnomocnictwa do złożenia oświadczenia o wypowiedzeniu wysokości opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości stanowiącej własność Skarbu Państwa (art. 11 ust. 1 i art. 78 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 518, ze zm.).

Tak orzekł Sąd Najwyższy w składzie 3 sędziów w uchwale z dnia 10 lipca 2015 r. w sprawie III CZP 40/15.