Taką uchwałę podjął Sąd Najwyższy w składzie siedmiu sędziów w sprawie o sygnaturze akt III CZP 14/16.
Wynika z niej, że postępowanie administracyjne o ustanowienie prawa użytkowania wieczystego, które toczy się po stwierdzeniu nieważności decyzji odmawiającej ustanowienia własności czasowej nieruchomości objętej dekretem z dnia 26 października 1945 roku o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy (Dz. U. Nr 50, poz. 279), nie przerywa biegu terminu przedawnienia roszczenia o naprawienie szkody spowodowanej nieustanowieniem tego prawa unieważnioną decyzją (art. 123 par. 1 pkt 1 kodeksu cywilnego).
O uchwale SN poinformowała Prokuratura Krajowa, która podkreśla, że
jest ona w pełni jest zgodna z pisemnym stanowiskiem prokuratora Prokuratury Krajowej skierowanym do Sądu Najwyższego oraz stanowiskiem prokuratora zaprezentowanym podczas rozprawy przed Sądem Najwyższym.
- Uchwała Sądu Najwyższego oraz działania podjęte przez prokuraturę nie tylko usuwają istniejące wątpliwości interpretacyjne w orzecznictwie sądowym. Mogą one mieć również pozytywne skutki dla budżetu Państwa - czytamy w komenatrzu Prokuratury Krajowej.
Stanowisko prokuratora Prokuratury Krajowej zajęte w tej sprawie było zgodne ze stanowiskiem Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa reprezentującej pozwany Skarb Państwa – Wojewodę Mazowieckiego.