- Będzie to czas wytężonej pracy. Plany i zamierzenia mamy bowiem bardzo ambitne. Jednak - co najważniejsze - jesteśmy niezwykle zdeterminowani, aby wytyczone cele osiągnąć - dodał Minister.

W spotkaniu - poza Ministrem Krzysztofem Kwiatkowskim - udział wzięli także wszyscy pozostali członkowie Kierownictwa resortu: Sekretarz Stanu - Stanisław Chmielewski oraz Podsekretarze Stanu: Jacek Czaja, Zbigniew Wrona, Igor Dzialuk oraz Piotr Kluz.

Jednym z priorytetów Ministerstwa Sprawiedliwości jest doprowadzenie do wejścia w życie przygotowanego w resorcie projektu nowelizacji Ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych. Projekt ten wprowadza m.in. menadżerski model zarządzania sądami oraz oceny okresowe sędziów, połączone z indywidualnym planem rozwoju.

- Idea wprowadzenia do struktury sądownictwa tzw. menadżera sądowego nie jest wizją nieznaną. System oddzielenia sfery zarządzania tzw. administracyjnym zapleczem sądu od sfery kierowania pracą sędziów funkcjonuje w wielu krajach europejskich Propozycja odciążenia prezesa sądu od obowiązków administracyjno-gospodarczych i powołanie w sądach do tych spraw menadżera-zarządcy pojawiła się już w Założeniach do nowelizacji ustawy z dnia 20 czerwca 1985 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych, opracowanych przez Instytut Wymiaru Sprawiedliwości w 1998 r. - mówił Minister Krzysztof Kwiatkowski. - Zgodnie z założeniami naszego projektu, na dyrektorach sądów spoczywać będzie odpowiedzialność za zapewnienie i sprawne funkcjonowanie infrastruktury sądu oraz efektywne zarządzanie zasobami personelu pomocniczego, a więc odpowiedzialność za zapewnienie sędziom warunków umożliwiających sprawne wykonywanie przez nich pracy. Na prezesie sądu spoczywać natomiast będzie odpowiedzialność za zapewnienie, poprzez właściwe kierowanie pracą sędziów, referendarzy sądowych i asystentów sędziów, jakości podstawowej działalności sądu - a więc przede wszystkim sprawowania wymiaru sprawiedliwości - dodał.

Minister Krzysztof Kwiatkowski przedstawił także - przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości - projekt dotyczący rejestracji spółki z ograniczoną odpowiedzialności w 24 godziny.

- Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że wymiar sprawiedliwości odgrywa niezwykle ważną rolę w usprawnianiu krwioobiegu gospodarczego. Stąd nasze działania nakierowane na ułatwienia dla przedsiębiorców: przyspieszenie rozstrzygania spraw gospodarczych, bezpłatny dostęp - przez Internet - do pełnych aktualnych danych o podmiotach wpisanych do Krajowego Rejestru Karnego, ale przede wszystkim - umożliwienie szybkiej rejestracji spółki w trybie on-line, czyli tzw. S24 - wyliczał Minister. - Przygotowaliśmy zmiany, dzięki którym procedura rejestracji będzie trwała 24 godziny od złożenia wniosku według określonego, dostępnego w Internecie wzorca. I nie będzie do tego potrzebny nadal niepopularny podpis elektroniczny - dodał.

- Działania, które dzisiaj przedstawiamy to nie czcze obietnice. To poważne zamierzenia, nad którymi w części prace już się rozpoczęły. W części - niebawem się rozpoczną - powiedział w trakcie spotkania Minister Krzysztof Kwiatkowski.

Skuteczny wymiar sprawiedliwości - działania Ministerstwa Sprawiedliwości na 500 dni (.pdf)

Żródło - Ministerstwo Sprawiedliwości