Jednym z punktów porządku obrad rozpoczętego w środę posiedzenia Sejmu będzie debata nad uchwaleniem zmian do Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, które umożliwią nagrywanie rozpraw. W zamierzeniu autorów rządowego projektu, taki sposób protokołowania w znacznym stopniu usprawni przebieg samych postępowań, obniży ich koszty, oraz wpłynie na jakość samych protokołów eliminując różnego rodzaju nieścisłości, jakie mogą się wkraść przy sporządzaniu obecnie stosowanego protokołu pisemnego.

Protokół w postaci nagrania będzie opatrywany podpisem elektronicznym, co ma gwarantować rozpoznawalność jakichkolwiek późniejszych zmian oraz identyfikację osoby protokolanta. Za względu na fakt, iż zapis obrazu i dźwięku dokładnie utrwali przebieg rozprawy, nie przewidziano możliwości sprostowania protokołu.

Co do zasady strony, obrońcy, pełnomocnicy i przedstawiciele ustawowi będą mieć prawo zapoznania się z zapisem dźwięku i obrazu z rozprawy w siedzibie sądu. Natomiast wyjątkowo w administracji zakładu karnego, jeżeli obwiniony będzie pozbawiony wolności.

Ponadto wymienione osoby będą mogły otrzymać zapis dźwięku z akt sprawy. Możliwość otrzymania zapisu obrazu została wyłączona ze względu na konieczność zapewnienia ochrony wizerunku osób biorących udział w postępowaniu. Otrzymanie zapisu dźwięku będzie nieodpłatne, jedynie za pokryciem kosztów nośnika, na którym utrwalono dźwięk.

W projektowanych przepisach zawarto także regulację, zgodnie z którą odtworzenie wyjaśnień lub zeznań utrwalonych na rozprawie za pomocą urządzenia rejestrującego zostało zrównane z odczytaniem wyjaśnień lub zeznań złożonych na rozprawie.

Konsekwencją wprowadzenia protokołów w formie nagrań ma być możliwość przedstawienia uzasadnienia wyroku wyłącznie w formie ustnej, bezpośrednio po ogłoszeniu wyroku. Odnosi się to zarówno do wyroku sądu I instancji, jak i wyroku sądu odwoławczego. W takim przypadku sąd nie będzie przedstawiać ustnie najważniejszych powodów wyroku, ale uprzedzi strony o tym, że zamierza przedstawić uzasadnienie wyłącznie w formie ustnej. Obwiniony pozbawiony wolności, który nie był obecny przy ogłoszeniu wyroku i nie posiadał obrońcy będzie miał możliwość zapoznania się z wyrokiem oraz zapisem dźwięku z rozprawy, w zakresie obejmującym jego uzasadnienie w administracji zakładu karnego.

Projekt określa termin do wniesienia apelacji na 7 dni roboczych, z wyjątkiem sobót, od daty ogłoszenia wyroku lub od daty doręczenia wyroku w przypadku, gdy obwiniony jest pozbawiony wolności.

W nowej regulacji protokół pisemny pozostaje, ale będzie miał charakter skróconego zapisu z przebiegu rozprawy, ograniczając się co do zasady do oznaczenia rozpoznawanej sprawy, sądu, czasu i miejsca rozprawy. Dodatkowo w zakresie niezbędnym ze względu na cele postępowania lub przepisy szczególne, będzie wskazywał osoby uczestniczące w rozprawie oraz będzie zawierał wzmiankę co do jawności rozprawy i trybu postępowania.

Wyjątkowo protokół z rozprawy będzie mógł być sporządzony pisemnie według dotychczasowych zasad, tylko w przypadku, gdy ze względów technicznych nagranie rozprawy nie będzie możliwe.

Opracowanie: Daniel Wojtczak, RPE WK

Źródło: www.sejm.gov.pl