Obecnie takie zwolnienie jest niemożliwe, bo zabrania tego art. 32 ust. 1 ustawy - Prawo upadłościowe i naprawcze (art. 32 ust. 1 ustawy). Przepis ten nie pozwala sądom zwalniać z kosztów sądowych dłużników objętych wnioskiem o ogłoszenie upadłości. Trybunał Konstytucyjny uznał ten przepis za sprzeczny z konstytucją. W wyroku z 15 maja 2012 r. Trybunał orzekł, że narusza on konstytucyjne prawo do sądu i że spółka z ograniczoną odpowiedzialnością powinna mieć prawo do zwolnienia z kosztów w sądowej sprawie o ogłoszenie upadłości.

Trybunał ograniczył wówczas swoje orzeczenie do spółek z o.o., bo sprawa dotyczyła tylko takiej spółki. Umorzył natomiast postępowanie w zakresie, w jakim pytanie sądu odnosiło się także do pozostałych dłużników. Z tego powodu - mimo wyroku TK - art. 32 ust. 1 ustawy pozostał bez zmian i nadal jest niekonstytucyjny w stosunku do innych dłużników. Dlatego właśnie, by dostosować go do wymogów konstytucyjnych, sejmowa Komisja Ustawodawcza zaproponowała, by uchylić przepis zakwestionowany przez TK.

W środę podczas drugiego czytania projektu nowelizacji ustawy poseł Wojciech Szarama powiedział, że jego klub poprze to rozwiązanie. "Mam nadzieję, że sądy będą wyjątkowo uważnie przyglądały się tym wnioskom o zwolnienie z kosztów postępowania w sprawach o upadłość" - zaznaczył.

Głosowanie w sprawie nowelizacji może odbyć się jeszcze na tym posiedzeniu Sejmu, w piątkowym bloku głosowań.