Kancelaria Wierzbicki Adwokaci i Radcowie Prawni podkreśla w opublikowanym komunikacie, że z powodzeniem reprezentowała swojego klienta, jeden z wiodących banków działających na rynku polskim, w precedensowych sprawach z powództwa klientów dochodzących zwrotu poniesionych kosztów ubezpieczenia niskiego wkładu własnego kredytów hipotecznych indeksowanych do franka szwajcarskiego. Wspomniane prawomocne wyroki sądy wydały w drugiej instancji w październiku 2016 r.

Sądy Okręgowe w Warszawie i w Gliwicach orzekły między innymi, że klauzule umowne stanowiące podstawę refinansowania przez kredytobiorców kosztów ubezpieczenia niskiego wkładu własnego kredytu hipotecznego indeksowanego do franka szwajcarskiego nie stanowią klauzul niedozwolonych w rozumieniu art. 3851 Kodeksu cywilnego, gdyż nie kształtują praw i obowiązków kredytobiorców w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami i nie naruszają rażąco interesów kredytobiorców.

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
LEX Navigator Postępowanie Cywilne
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów

W uzasadnieniu rozstrzygnięć Sądy wskazały na ekwiwalentność świadczeń stron umowy kredytowej, w ramach której koszt ponoszony przez kredytobiorców w związku z ubezpieczeniem niskiego wkładu własnego stanowi ekwiwalent w zamian za możliwość uzyskania kredytu hipotecznego z niestandardowo niskim wkładem własnym (nierzadko na blisko 100% wartości nieruchomości) bez dostarczania przez kredytobiorców dodatkowego zabezpieczenia rzeczowego w postaci np. hipoteki na innej nieruchomości, co wiąże się z wyższym ryzykiem po stronie banku. Mechanizm obliczania kolejnych okresowych opłat z tytułu refinansowania kosztów ubezpieczenia niskiego wkładu własnego, uzależniający wysokość świadczenia kredytobiorców od wysokości zadłużenia pozostałego do spłaty kredytu, nie wzbudził zastrzeżeń Sądów.

- Z satysfakcją pragniemy przy tym odnotować, że o ile Sąd Okręgowy w Gliwicach podtrzymał korzystny dla Banku wyrok Sądu I instancji, to Sąd Okręgowy w Warszawie zmienił korzystny dla kredytobiorców wyrok Sądu I instancji, co poczytujemy za podwójny sukces – pisze adwokat Przemysław Wierzbicki.