Taką opinię sad wyraził rozpatrując zażalenie na postanowienie o przedłużeniu tymczasowego aresztowania.

W przedmiotowej sprawie podstawą do zastosowania tymczasowego aresztowania wobec oskarżonego w kwietniu 2015 r. był fakt, że oskarżony utrudniał postępowanie, notorycznie nie pojawiając się na kolejnych terminach rozpraw. 1 lipca br. Sąd Okręgowy w Krakowie przedłużył tymczasowe aresztowanie nie podając w postanowieniu żadnej przesłanki szczególnej uzasadniającej to przedłużenie - wskazał jedynie, że jego zdaniem nadal zachodzi w stosunku do oskarżonego uzasadniona i realna obawa, iż przebywając na wolności będzie utrudniał postępowanie karne. Postanowienie to zostało zaskarżone przez obrońcę oskarżonego.

Rozpoznając zaskarżone postanowienie Sąd Apelacyjny na wstępie wskazał, że zgodnie z przepisami intertemporalnymi nowelizacji z 27 września 2013 r., w odniesieniu do uregulowań z zakresu stosowania tymczasowego aresztowania, do spraw wszczętych przed dniem wejścia w życie nowelizacji stosuje się przepisy k.p.k. w ich nowym brzmieniu. To oznacza, że w momencie wydawania postanowienia w przedmiocie przedłużenia tymczasowego aresztowania, Sąd Okręgowy w Krakowie powinien stosować już przepisy k.p.k. w brzmieniu uwzględniającym zmiany wchodzące w życie z dniem 1 lipca 2015 r.

  LEX Navigator Postępowanie Karne>>>

Ponieważ przedłużający tymczasowe aresztowanie sąd nie wskazał w zaskarżonym postanowieniu żadnej nowej przesłanki szczególnej uzasadniającej to przedłużenie, a jedynie podkreślił aktualność okoliczności uzasadniających zastosowanie tego środka, Sąd Apelacyjny uznał, że w opinii sądu I instancji dalsze stosowanie tego środka zapobiegawczego nadal uzasadnione było obawą utrudniania postępowania poprzez niestawiennictwo oskarżonego na rozprawach. Biorąc to pod uwagę, Sąd Apelacyjny wskazał, że od 1 lipca 2015 r. zgodnie z art. 374 § 1 k.p.k. obecność oskarżonego na rozprawie jest co do zasady jego prawem, a nie obowiązkiem, a w obowiązek przekształca się jedynie wtedy, gdy przewodniczący składu orzekającego lub sąd uzna obecność oskarżonego za obowiązkową - to jednak nie miało miejsca w przedmiotowej sprawie. A ponieważ wzgląd na zapewnienie obecności oskarżonego na rozprawie, wobec stwierdzonego uprzednio kilkakrotnie niestawiennictwa, sąd I Instancji uczynił wyłączną podstawą szczególną przedłużenia tymczasowego aresztowania, Sąd Apelacyjny uznał, że w przedmiotowej sprawie brak jest przesłanek uzasadniających przedłużenie stosowania tego środka.

Postanowienie SA w Krakowie z  23 lipca 2015 r., sygn. akt II AKz 283/15