Sąd Okręgowy nadał klauzulę wykonalności nakazowi zapłaty wydanemu przez ten sąd w postępowaniu nakazowym także przeciwko uczestnikom postępowania - wspólnikom spółki jawnej.

Zażalenie na to postanowienie złożył dłużnik, który domagał się uchylenia postanowienia.

Sąd Apelacyjny w Katowicach zażalenie to oddalił. Przypomniał, że zgodnie z art. 7781 k.p.c. tytułowi egzekucyjnemu wydanemu przeciwko spółce jawnej, spółce partnerskiej, spółce komandytowej lub spółce komandytowo-akcyjnej sąd nadaje klauzulę wykonalności przeciwko wspólnikowi ponoszącemu odpowiedzialność bez ograniczenia całym swoim majątkiem za zobowiązania spółki, jeżeli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna, jak również wtedy, gdy jest oczywiste, że egzekucja ta będzie bezskuteczna.

Dzięki wskazanej regulacji wierzyciel posiadający tytuł egzekucyjny przeciwko spółce może wnosić o nadanie klauzuli wykonalności i uzyskać - bez prowadzenia przeciwko nowego procesu - tytuł wykonawczy przeciwko wspólnikom, którzy odpowiadają za zobowiązania spółki, po wykazaniu przesłanek wymienionych w art. 7781 k.p.c. Wierzyciel powinien zatem wykazać istnienie tytułu egzekucyjnego przeciwko spółce, bezskuteczność egzekucji lub zaistnienie sytuacji, gdy jest oczywiste, że egzekucja ta będzie bezskuteczna.

Sąd odwoławczy uznał, że wystarczającym środkiem dowodowym, za pomocą którego wierzyciel może wykazać bezskuteczność egzekucji z majątku spółki przysługującej mu wierzytelności jest postanowienie komornika o umorzeniu postępowania. Powołując się na stanowisko Sądu Najwyższego wyrażone w wyroku z dnia 10 lutego 2011 r., IV CSK 335/10, LEX nr 784972 Sąd drugiej instancji wyjaśnił, że postanowienie o umorzeniu postępowania egzekucyjnego stwierdza, że z egzekucji nie uzyska się sumy wyższej od kosztów egzekucyjnych.

Jeśli wierzyciel przedłoży stosowny dokument, to należy przyjąć, że wykazał on istnienie przesłanki bezskuteczności egzekucji prowadzonej przeciwko spółce. Jeśli postanowienie o bezskuteczności egzekucji przeciwko spółce nie zostanie podważone przez wspólników, to zasadnym jest w takiej sytuacji nadanie tytułowi egzekucyjnemu przeciwko spółce jawnej (nakazowi zapłaty wydanemu przez ten sąd w postępowaniu nakazowym) klauzuli wykonalności także przeciwko wspólnikom tej spółki.

Tak orzekł Sąd Apelacyjny w Katowicach w postanowieniu z dnia z dnia 4 lutego 2015 r., sygn. akt V ACz 64/15, LEX nr 1630513.

LEX nr 1630513.

LEX Windykacje>>>