Poinformował w środę Maciej Kawecki (fot.), odpowiedzialny w Ministerstwie Cyfryzacji za koordynowanie prac nad projektem.

- Komitet do Spraw Europejskich Rady Ministrów przyjął właśnie projekt ustawy o ochronie danych osobowych kierując go na posiedzenie Komitetu Stałego Rady Ministrów. To również ogrom pracy wszystkich resortów, za co dziękujemy - napisał na Twitterze Kawecki.

Ustawa ma w Polsce wdrożyć unijne rozporządzenie o ochronie danych osobowych (RODO). RODO ma zharmonizować prawo ochrony danych osobowych w Europie. Zacznie obowiązywać w UE od 25 maja 2018 r.

Nowe przepisy mają wzmocnić ochronę danych osobowych obywateli UE, m.in. dając możliwość usunięcia danych z określonych baz czy rejestrów. Innym założeniem reformy jest uproszczenie transferu danych, np. pomiędzy bankami.

Projekt nowej ustawy o ochronie danych osobowych zakłada także powołanie w miejsce obecnego Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, który byłby powoływany przez Sejm na wniosek premiera na czteroletnią kadencję i chroniony immunitetem.

W projekcie ustawy resort skorzystał także z uprawnień przysługujących państwom członkowskim przy dostosowaniu przepisów krajowych do rozporządzenia i obniżył z 16 do 13 lat wiek dziecka, do którego konieczne będzie uzyskanie zgody rodzica na przetwarzanie jego danych w internecie.(PAP)