W komunikacie ogłoszonym po posiedzeniu Rady Ministrów można przeczytać, że rząd pozytywnie ocenił możliwość tworzenia przez partie polityczne fundacji politycznych, które stanowiłaby dla nich zaplecze eksperckie. Zadaniem tych fundacji ma być poprawa jakości debaty publicznej, rozwój kultury politycznej, zwiększanie zainteresowania obywateli wyborami, a także promowanie wartości demokratycznych w kraju i za granicą. Fundacje otrzymywałyby 25 proc. subwencji budżetowej przyznanej partii – fundatorowi. Rząd zgadza się także z propozycją posłów, aby partia mogła tworzyć tylko jedną fundację polityczną. Popiera też zakaz reklamowania w mediach działań i celów programowych partii politycznych.
Do niektórych propozycji rząd zgłosił jednak uwagi. W jego opinii doprecyzowania wymagają regulacje dotyczące osiąganych przychodów i kosztów ponoszonych przez fundację. W szczególności należy określić definicję dochodu fundacji, zwłaszcza że w obecnym stanie prawnym nie istnieje jedna definicja dochodu. Jednocześnie – zdaniem rządu – proponowane zwolnienie od podatku dochodowego dochodów fundacji politycznych oznaczałoby preferencję podatkową wobec odpłatnej działalności statutowej fundacji. Z uwagi na rozwiązania przewidujące otrzymywanie przez fundacje polityczne subwencji budżetowych, celowe byłoby bardziej precyzyjne określenie kwestii finansowania działalności organów fundacji. Z projektowanych przepisów nie wynika też, czy fundacja może, oprócz funduszu założycielskiego, tworzyć inne fundusze własne.
Według rządu nie znajduje uzasadnienia propozycja rezygnacji z wpisu fundacji politycznych do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). Projektodawcy chcą, aby były one wpisywane do specjalnie tworzonej w tym celu ewidencji fundacji politycznych, prowadzonej przez sąd okręgowy w Warszawie. Zaproponowane przez posłów rozwiązanie czyni wyłom w generalnej zasadzie rejestrowania osób prawnych w KRS.
Zdaniem rządu, określanie sposobów likwidacji fundacji politycznych wyłącznie w jej statucie nie wydaje się właściwe. To w ustawie powinny być zawarte podstawowe zasady dotyczące likwidacji fundacji, natomiast statut może zawierać jedynie ich uszczegółowienie.
W opinii rządu należy też zwrócić uwagę, że proponowane przepisy nie odnoszą się do już istniejących fundacji (powołanych przez partie polityczne). Na przykład nie przewidują możliwości ich przekształcenia w fundacje polityczne.
Rząd podkreślił jednak, że uzasadnienie nie zawiera nawet przybliżonych skutków wejścia w życie przyjętych rozwiązań.
Rząd za fundacjami politycznymi, ale ma uwagi
Rząd, z pewnymi uwagami, ale pozytywnie zaopiniował poselski projekt ustawy o fundacjach politycznych i opowiada się za skierowaniem go do dalszych prac parlamentarnych.